Sosyal Medya

Güncel

Petrolde arz endişelerini hafifletme çabaları başarısız oldu: Yükseliş sürüyor!

ABD İran'a yönelik muafiyetlerin kaldırıldığını açıklamasının ardından arza dair endişeleri hafifletmeye çabalayan açıklamalar yaptı ancak başarılı olamamış gibi görünüyor

Petrolde arz endişelerini hafifletme çabaları başarısız oldu: Yükseliş sürüyor!

Trump yönetiminin, İran petrolü için verilen muafiyeti uzatmayacağını açıklamasının ardından petrol fiyatları yüksek seyrini sürdürüyor. Ham Petrol Vadeli İşlemleri Salı günü Asya oturumu boyunca yükseliş gösterdi.

Bu haberi hazırlarken WTI ham petrol fiyatı $66’ın üzerinde seyrederken, Brent petrol fiyatı $74.5’ın üzerinde hareket ediyordu.

Dün gün içinde 74.5 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, Beyaz Saray’dan gelen arz endişelerini hafifletmeye yönelik açıklamalar ise fiyatları gevşetmeye yetmedi.

Bu sabah da petrol fiyatlarının 6 ayın zirvesine yakın hareket etmeyi sürdürdüğü görülüyor.

Arz endişelerini hafifletme çabaları başarısız oldu

İran ile nükleer anlaşmadan çekilerek yaptırımları yeniden başlatan ABD; Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya ve Yunanistan’a bu ülkeden petrol ithalatı için 180 günlük muafiyet tanımıştı.

Türkiye, muafiyetin başladığı Kasım 2018’den Ocak sonuna kadar İran’dan toplam 485 bin 214 ton ham petrol ithal etmişti. Şubat verisi ise henüz yayımlanmadı.

Süresi 2 Mayıs’ta sona erecek bu iznin, Trump’ın petrol fiyatlarından duyduğu rahatsızlık düşünüldüğünde, bazı ülkeler için uzatılabileceği değerlendiriliyordu.

Dün Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Bu karar, İran’ın petrol ihracatını sıfırlamayı ve rejimin ana gelir kaynağını sınırlamayı hedeflemektedir” denildi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, Tahran üzerindeki ekonomik baskıyı daha da artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Diğer taraftan arz endişelerini hafifletmek isteyen ABD yönetimi, “ABD, Suudi Arabistan ve BAE global petrol piyasalarına yeterli arz sağlama taahhütlerine bağlılar. İran petrolü piyasadan çekildiğinde global talebin karşılanması için zamanında adım atılması yönünde BAE ve Suudi Arabistan ile anlaştık” açıklamasını yaptı.

Petrol fiyatlarının yüksekliğinden yakınan Trump’ın bu hamlelerinin sonuçları onu memnun etmeyecek gibi duruyor.

Goldman Sachs dün yayınlanan araştırma notunda “Yakın vadeli yukarı yönlü risklerin olduğunu düşünsek de yılın ikinci çeyreğinde Brent petrolün varil fiyatının 70-75 dolar bandında seyredeceği görüşünü koruyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler