Sosyal Medya

Güncel

Petrol tankeri yeni bir krizin habercisi mi?

Adı 'Grace 1'den 'Adrian Darya 1'e çevrilen 45 gün alıkonulan İran’a ait petrol tankeri, Amerika ile Türkiye arasında yeni bir gerginliğe yol açar mı sorusu gündemde

Petrol tankeri yeni bir krizin habercisi mi?

Cebelitarık’ta salıverildikten sonra rotayı Yunanistan’a kırdığı açıklanan, ABD’nin ise tüm dünyaya “limanlarınıza kabul etmeyin” uyarısı yaptığı petrol tankeri Adrian Darya 1’in şimdi de Türkiye’ye doğru yol aldığı açıklandı.

Associated Press’in (AP) aktardığına göre adı ‘Grace 1’den ‘Adrian Darya 1’e çevrilen 45 gün alıkonulan İran’a ait petrol tankeri, Cebelitarık’tan serbest bırakılmasının ardından rotasını Yunanistan’ın Kalamata limanından Mersin’e çevirdi.

İngiltere’ye bağlı Cebelitarık yönetimi, Grace 1 isimli İran’a ait petrol tankerine el koymuş, mürettebatını da tutuklamıştı. İngiltere, İran tankerini Tahran yönetiminin aynı dönemde el koyduğu bir İngiliz bandıralı gemiyle takas etmeyi planlıyordu. Ancak Cebelitarık Yüksek Mahkemesi altı hafta limanda bağlanan tankerin önce mürettebatının, ardından da geminin kendisinin serbest bırakılmasına karar vermişti. Tanker, o dönemde Grace 1 olan adını Adrian Darya 1 olarak değiştirerek, Akdeniz’e doğru yola çıkmıştı. ABD, geminin asıl sahibinin İran Devrim Muhafızları olduğunu öne sürerek, tankerin ve içindeki petrolün hiç bir ülke tarafından kabul edilmemesi çağrısında bulunmuştu.

Cebelitarık’ta salıverildikten sonra tankerin rotasının Yunanistan olduğu açıklansa da, Yunan hükümeti Adrian Darya 1’in kendilerine “liman girişi için hiçbir başvuruda bulunmadığını” açıklamıştı.

Tankerin daha önce Yunanistan’ın Kalamata limanına gitmekte olduğu belirtilen haberde, bu limanda tankerdeki petrolü boşaltacak gerekli altyapının olmadığına dikkat çekildi.

Yeni verilerin Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından uygulanan Otomatik Tanımlama Sistemi’ne (OTS) geçirildiğini belirten ajans, gemi mürettebatlarının söz konusu sistemde herhangi bir limanı gösterebildiklerini, dolayısıyla Mersin’in İran’a ait tankerin gittiği son varış noktası olmayabildiğini kaydetti.

Aba altından sopa

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da Adrian Darya 1 tankerini kabul etmemesi konusunda uyardı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, “Terörü finans eden, tüm dünyayı istikrarsızlaştıran, uluslararası yaptırımları çiğneyen İran’ı durdurmak için herkes elinden geleni yapmalı. Adrian Darya 1 gemisiyle Türkiye’ye giden yasadışı petrolün limanlara indirilmesine izin verilmemeli” dedi.

ABD yönetimi, İran’a ait petrol tankerinin Kalamata limanına gitme ihtimali üzerine Yunanistan’a da ‘yaptırım’ mesajı vermişti.

Türkiye ne yapacak?

İran ile ABD arasındaki gerilim, Trump yönetiminin tek taraflı olarak İran’la yapılan uluslararası nükleer antlaşmadan çekilmesi ile tırmanmış, Washington İran’a karşı yine tek taraflı olarak petrol ve doğalgaz yaptırımı koymuştu.

ABD yönetimi, İran’la petrol ya da doğalgaz alanında işbirliğine gidecek üçüncü ülkelerin de Amerikan yaptırımına uğrayacağını açıklamıştı. AKP hükümeti, Trump yönetiminin tek taraflı yaptırımlarını eleştirmekle birlikte, bu ülkeyle olan petrol ve doğalgaz işbirliğini de, Washington’un tanıdığı muafiyet süresinin de sona ermesiyle birlikte, en aza indirmişti.

İran hükümeti açıklamalarında tankerdeki petrolün satıldığını açıkladı. Her ne kadar hükümet sözcüsü petrolün nereye satıldığını söylemese satılan alan tarafa ulaştırılması gerekliliğini hatırlattı.

​Adrian Darya 1’in 31 Ağustos tarihinde Mersin’e ulaşması bekleniyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler