Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Petrol fiyatları nereye gidiyor?: Körfez Savaşı’ndan bu yana en hareketli günler

Haftasonu Suudi Arabistan'da yaşanan gelişmeler sonrasında petrol fiyatları neredeyse son 30 yıldır görmediği bir hızla yükseldi

Petrol fiyatları nereye gidiyor?: Körfez Savaşı’ndan bu yana en hareketli günler

Petrol fiyatları haftasonu Suudi Arabistan petrol kaynaklarına yapılan saldırılar sonrasında 1991’den bu yana en büyük artışını kaydetti.

Yemen’in başkentine hakim olan İran’a yakın Husiler Cumartesi günü meydana gelen ve dünyanın en büyük ham petrol işleme tesisine zarar veren saldırıyı üstlendi. Husiler Yemen’deki iç savaşta Suudi Arabistan önderliğindeki Arap ülkeleri koalsiyonuyla savaşıyor.

Reuters haberinde göre, ABD’li yetkililer Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan ve küresel petrol arzının %5 azalmasına yol açan saldırıdan İran’ı sorumlu tutarken, Başkan Donald Trump’ın ABD’nin karşılık vermeye hazır olduğunu söyledi. İran suçlamaları ise reddetti ve “tam teşekküllü savaş” için hazır olduğunu bildirdi.

Petrol fiyatları %19 kadar yükseldikten sonra kazanımlarının bir kısmını geri verse de Körfez Savaşı’ndan bu yana en sert gün içi yükselişi kaydetmiş oldu.

Petrol fiyatları, Trump’ın petrol piyasasında arz istikrarını sağlamak için ABD’nin acil durum rezervlerinin kullanılmasına izin vermesinin ardından geri çekildi. Dünyanın başlıca üreticileri de ortaya çıkan arz açığını telafi edecek stokun bulunduğunu bildirdi.

Trump Twitter’da dün, “Sorumluyu bildiğimizi düşündüren sebepler var, teyit olursa ateşe hazırız ancak saldırıdan kimin sorumlu olduğunu düşündüklerini görmek ve ne şartlar altında harekete geçeceğimizi görmek için Krallığı bekliyoruz” dedi.

Husi askeri sözcüsü Yahya Sarea, Aramco’ya ait Abqaiq ve Khurais tesislerine yapılan saldırıların normal ve jet motorlu dronelarla gerçekleştirildiğini söyledi. önce saldırı hakkında basına dün bilgi veren üst düzey bir ABD’li yetkili, sorumluluğun dünyanın en büyük petrol işleme tesislerine yapılan saldırıyı üstlenen Yemenli Husiler yerine İran’a ait olduğuna işaret etmişti.

Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki Arap ülkeleri dört yıldan uzun bir süredir Yemen’de Husilerle savaşıyor. Yemen savaşı Suudi Arabistan ile İran arasında “vekil güçler savaşı” olarak görülüyor.

Her an yeni bir saldırı tehdidi

Petrol fiyatlarında ilk tepkinin ardından bu sabah bir normalleşme başladığı söylense de Husilerin yeni tehditleri suların kolay kolay durulmayacağının habercisi gibi. Husiler, yabancıları bölgeyi terketmeleri konusunda uyararak, Suudi petrol şirketi Aramco’nun petrol tesislerinin hâlâ hedeflerinde olduğunu ve “her an” tekrar saldırabileceklerini söylediler.

Husi askeri sözcüsü Yahya Sarea, Suudi Arabistan “Yemen’deki saldırılarını ve kuşatmayı” durdurmalı dedi.

Suudi Arabistan sadece dünyanın en büyük petrol ihracatçısı değil, aynı zamanda piyasayı istikrarlı tutmak için günde milyonlarca varil üretimini artırabilen veya azaltabilen tek ülke olarak pazarda benzersiz bir role sahip.

Petrol üretiminde uzun süre devam edebilecek bir aksama, piyasaları sert dalgalanmalara maruz bırakabileceği gibi bu dalgalanmalar küresel ekonominin istikrarını da bozabilir. Ancak, ABD ve Çin gibi büyük ülkelerin kısa vadede büyük bir kesintiyi telafi edebilecek rezervleri bulunuyor.

Rusya ve bir Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) kaynağı OPEC ve birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+’nın olağanüstü bir toplantısına gerek olmadığını söyledi. Enerji Bakanı Alexander Novak gazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’da oluşacak arz açığını telafi edecek kadar ticari stok mevcut olduğunu söyledi.

Bu açıklamalarla birlikte piyasa rahatlatılmaya çalışılsa da olası bir yeni saldırının ortaya çıkaracağı kaos ortamını telafi edecek kadar stok kimin elinde bulunuyor sorusu kafalarda. Her ne kadar ilk andaki yükselişi biraz yavaşlamış olsa da Brent petrol fiyatı hala günü %10 yukarı $66 seviyesinin üzerinde devam ettiriyor.

Şimdi petrol piyasasının radarında Suudi Arabistan’ın bu kayıpları ne kadar hızlı telafi edebileceği var.

Haftasonu konuya yakın bazı kaynaklar oldukça hızlı bir biçimde kayda değer bir hacmin günler içerisinde geri dönebileceğini açıklamıştı. Ancak Aramco’nun Suudi petrol şirketi Aramco’nun faaliyetlerine yakın olan iki kaynak Reuters’a yaptığı açıklamada, Suudi petrol üretiminin normale dönmesinin aylar alabileceğini söyledi. Bu da Suudi Arabistan’ın haftalar boyunca planlanandan daha az üretim yapması anlamına geliyor kuşkusuz. Bu durum da bize hareketliliğin bir kaç hafta daha sürebileceğini işaret ediyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler