Sosyal Medya

Güncel

Özel eğitimde darboğaz iyice daraldı—YENİLEME

1.3 milyon öğrenciye hizmet veren özel orta öğretimde alarm zili 2018 sonunda çalmıştı, ama kimsenin kılı kıpırdamadı!

Özel eğitimde darboğaz iyice daraldı—YENİLEME

Süzer Grubu Diken’e gönderdiği bir açıklamada Doğa Koleji’ni satın aldığı haberini yalandı. Biz de okurlarımızdan özür diliyoruz. Gün i.inde bu haberi sayfalarımızdan çekeceğiz.

 

 

Özel öğretim de daralan gelirden payını alıyor. Haftaya İstanbul’un hatırı sayılır kalburüstü muhitlerinden Göktürk’te bir iflas-ortadan kaybolma haberi ile başladık. Ardından açık hava panolarının vazgeçilmezi Doğa Koleji el değiştrdi. AMA hangi şartlarda? 1.3 milyon öğrenciye hizmet veren özel orta öğretimde alarm zili 2018 sonunda çalmıştı, ama kimsenin kılı kıpırdamadı!

 

Göktürk’de bir garip iflas?  Galiba…..

 

Göktürk’te özel bir kolej iflas edince 51 öğrenci ortada kaldı. Okulun önünde toplanan veliler ve çalışanlar duruma isyan etti. Dört aydır maaşını alamadığını söyleyen çalışan ise gözyaşlarına hakim olamadı.

İHA’nın aktardığı habere göre Eyüpsultan Göktürk Mithatpaşa Mahallesi’ndeki özel bir okulda okuyan öğrenciler bir sabah okula geldiklerinde öğretmenlerinin gelmediğini öğrendi. Durumu araştıran veliler öğretmenlere ulaşınca gerçek ortaya çıktı.

İddiaya göre, okulun yöneticilerinin iflas ettikten sonra okulu kapatarak ortadan kayboldu. Bunun üzerine soluğu okulda alan veliler, diğer ailelerle görüşünce idarecilerin kaçtığını belirledi. Okulda öğrenim gören 51 öğrenci ise bu nedenle ortada kaldı. İdarecilerin eğitim ve öğretim için yaklaşık 1 milyon 275 bin lirayı aldığı iddia edildi. Okulun önünde toplanan veliler durumu isyan ederek tepki gösterdi. Çalışanların da 4 aydır paralarının verilmediği öğrenildi.

 

 

Alarm zili 2018 sonunda çalmıştı

 

Pervin Kaplan Aralık 2018’de şu uyarıyı kaleme aldı:

 

Geçtiğimiz Ekim ayında Özel Halkalı Bil Koleji’ni franchise olarak işleten Ceren Eğitim Kurumları, konkordato ilan etmişti. Şirket, konkordato ilanından önce okulu Doğru Cevap Eğitim Kurumları’na devrettiği için eğitim kesintiye uğramadı.

 

Ardından da Mektebim Okulları’nın kurucusu Ümit Kalko’dan geldi. Konkordato ilanının ardından Mektebim Okulları Yönetim Kurulu Üyesi Haydar Sancak, bir açıklama yaparak, mağduriyet yaşanmayacağını dile getirdi. Kalko’nun, yaklaşık 3-4 ay önce hisselerini Sancak Group’a devrettiğini, Mektebim markası altında franchise olarak gözüken şahsına ait birkaç kampus olduğunu kaydeden Sancak, Kalko’nun yaşadığı sorunlardan dolayı konkordato ilan ettiğini söyledi. Mektebim olarak bu kampusların çalışan ve velilerini mağdur etmeyeceklerini açıklayan Sancak, Mektebim’in yönetim ve finansal anlamda çok daha güçlü bir marka olduğunu vurguladı.

Özel eğitim kurumlarındaki finansal sıkıntılar son dönemde arttı. Kontenjanının yüzde 50’sini bile dolduramayan, iflas eden okullar bulunuyor. Konuyla ilgili görüş aldığımız Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal, finansal sorun yaşayan birçok okul olduğuna dikkat çekti. Dal, şöyle dedi:

 

“Hatta birkaç ay içinde konkordato ilan etmeden kaçıp gidecek, batacak durumda olan dahi var. Şu anda idare ediyorlar ama o seviyeye gelmiş durumdalar. Özellikle de yeni açılanlar.”

 

Diken:  130 kampüslü Doğa Koleji Süzer Grubu’na satıldı

Türkiye genelinde 130’u aşkın kampüsü bulunan Doğa Koleji üç yıl aradan sonra el değiştiriyor. Girişim sermayesi şirketi Turkven’den Doğa Koleji’ni 320 milyon dolara (1 milyar 841 milyon lira) satın alan Metal Yapı’nın sahibi Ömer Saçaklıoğlu, dev özel eğitim kurumunu Süzer Grubu’na sattı.

Doğa Koleji’nin öğrenci sayısı 65 binden 45 bine düştü

Türkiye genelinde 130 kadar kampüsü bulunan Doğa Koleji’nin 45’i franchise sistemi ile faaliyet gösteriyor. Doğa’nın merkez ve franchise dahil toplam öğrenci sayısı ise 45 bin civarında. Ancak bu sayı daha önce 65 bin civarındaydı. Kolejin, öğretmen maaşlarını ödemediği iddia ediliyor.

Buraya kadar her şey normal. Yönetim başarılı olamamış, ya da pazar daralmış.  Serbest piyasa ekonomisinde eğitim şirketi de el değiştirir. Devamını okuyalım:

Kamu bankası kredi desteği veriyor

Edinilen bilgilere göre, satın alma sürecinde bir kamu bankası da kredi desteğinde bulunacak. Satış bedeline ilişkin net bir bilgi alınamadı. Bir kaynak “Doğa’nın 187 milyon dolar borcu bulunuyor. Alan taraf, bu borcu üstlenmiş durumda. Dolayısı ile satış bedeli de bu rakam denebilir” dedi.

Kamu bankasının görevi M&A’lerde kredi desteği vermek midir diye sorabiliriz?    Acaba Süzer Grubu öğnreci sayısını 45 binden yeniden 65 bine çıkartıp kara geçmek için proje sundu mu?  Kredi miktarı 100 milyon TL’yi geçiyorsa, bağımsız denetçi raporu var mı?

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler