Sosyal Medya

Güncel

OPEC talep beklentisinde kesintiye gitti

OPEC 2019 global petrol talebi beklentisinde kesintiye gittiğini açıkladı. Üye ülkelerin ekonomilerindeki yavaşlama ve rakiplerdeki arz büyümesinde yaşanan hızlanmanın kararda…

OPEC talep beklentisinde kesintiye gitti

OPEC 2019 global petrol talebi beklentisinde kesintiye gittiğini açıkladı. Üye ülkelerin ekonomilerindeki yavaşlama ve rakiplerdeki arz büyümesinde yaşanan hızlanmanın kararda etkili olduğu belirtildi.

Arz kesintisi kararı alan OPEC’in arz fazlasını önleme konusunda önünde zorlu bir yol bulunduğunun altı çiziliyor.

Yayınladığı aylık raporunda 2019 yılı için günlük 30.59 milyon varillik petrol talebi öngörüsünde bulunan OPEC’in bu tahmini bir önceki ayki beklentisinden 240.000 varil daha düşük yer aldı.

OPEC, Rusya ve OPEC dışı üreticiler yani diğer adı ile “OPEC+” artan arz fazlasının önüne geçmek için Aralık ayındaki toplantıda günlük arzı 1 Ocak’tan itibaren 1.2 milyon kısma konusunda karar varmıştı.

Bu kesintide OPEC’in payına günlük 800.000 varillik kesinti düşmüştü.

Yayınlanan raporda OPEC, Ocak ayı itibariyle üretiminin günlük 797.000 varil düşerek 30.806 milyon varile gerilediğini de açıkladı.

3 aylık sert düşüşünün ardından Ocak ayında toparlama gösteren petrol fiyatlarında son 1 haftada volatilite oldukça düşük seyretti.

Brent petrol 29 Ocak’tan itibaren 60$ üzerinde yatay seyir izliyor ve yükselişler de 63$ üzerinde kalıcı olamıyor. Özellikle Amerika cephesinde yükselmeye devam eden üretim petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareketinin önündeki en önemli engellerden biri.

Petrol fiyatları bugün Başkan Donald Trump yönetimi ve başkanın kendisi tarafından ticaret üzerine yapılan pozitif değerlendirmeleri takiben yükseldi.

Brent petrol %1.9’luk bir artışla şu sıralarda $62.69 seviyelerinde seyrediyor. WTI ham petrol fiyatı ise benzer biçimde %1.9 civarında bir yükselişle $53.4 seviyelerinde seyretmekte.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler