Sosyal Medya

Döviz

Ne alakası var? diyorlar ama…

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ABD ile gerilime neden olan S-400 alımına ilişkin, “Türkiye’nin inatlaşma gibi bir tutumu yok” dedi ve…

Ne alakası var? diyorlar ama…

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ABD ile gerilime neden olan S-400 alımına ilişkin, “Türkiye’nin inatlaşma gibi bir tutumu yok” dedi ve şartların uygun olması durumunda Patriot da alınabileceğini söyledi.

S-400’de ilk teslimatı temmuzda almayı planladıklarını belirten Oktay, “Türkiye kararını verirken sadece kendi çıkarlarını düşünür. Herhangi bir konuda, hele hele imza atmışsak, gereğini yaparız. Türkiye’nin inatlaşma vesaire gibi bir tutumu da yok. S-400’ü almamız, Patriotlarla alakalı ‘almıyoruz’ anlamında değil. Bizim ihtiyacımız var ve orada da şartlarımız sağlanırsa oturur konuşuruz” diye konuştu.

Oktay ayrıca, “Türkiye’deki piyasanın bugünkü ve gelecekteki durumuyla S-400’ün uzaktan yakından bir alakası yok” görüşünü dile getirdi.

Fırat’ın doğusuna olası bir askeri operasyona ilişkin de açıklama yapan Oktay, “Burada teröristlerin varlığına ve Türkiye’ye tehdit oluşturmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Böyle bir şey olursa bir gece ansızın gelebiliriz diyoruz, bunu yapacağız. Münbiç’te de yapacağız. Bugün girebilecek şekilde, biz her zaman hazırız” ifadelerini kullandı.

Hükümet cephesi ne alakası var dese de döviz traderları S-400 konusunun yeni Rahip Brunson vakası olmasından endişeli. Rahip Brunson sorununda ABD’nin Türkiye’yi yaptırımlarla cezalandırmaya çalışmasına benzer biçimde S-400 alımları konusunda da ABD’nin yeni yaptırımlarının gündeme gelebileceği düşünülürse, iki sorunu karşılaştırmanın anlamlı olduğunu ve döviz konusundaki hareketlerden benzer biçimde endişe edilmesinin normal olduğunu söyleyebiliriz.

Bu anlamda yatırımcıların TL’ye bakış açısının negatif seyretmeye devam etmesi beklenirken, bugünkü Dolar/TL hareketine baktığımızda Ocak ayının ilk yarısında görülen 5.50’nin üzerindeki seviyeleri aşmış değil ancak yükseliş hareketini koruyor.

Bu sabahki seviyelere bakıldığında son günlerde denenen 5.39 duvarı zaten aşıldı, TSİ 12.48 suların 5.4389 seviyelerinde seyreden kurun 5.4450 direncini zorladığını görüyoruz. Uzmanlar 5.4450 ve 5.52 dirençlerinin kritik olduğunu belirtiyorlar.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler