Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Mueller Raporu’nun İlk Sonucu: Demokrat Başkan Adayı Warren, Trump’a “Soruşturma” Çağrısı Yaptı

Demokrat Parti başkan aday adaylarının en güçlülerinden Elizabeth Warren, ilk kez ABD Kongre üyelerine Donald Trump'la ilgili Kongre soruşturması başlatılması için çağrı yaptı. Özel Yetkili Savcı Mueller tarafından yapılan soruşturma sonucu hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan rapor Trump için oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkardı. Trump taraftarları bu raporu kendileri için zafer ilan ederken, rakip Demokrat Parti içinden Trump hakkında Kongre soruşturması açılması çağrıları artıyor. Warren'ın çağrısı rapordaki Trump'ın 10 kez adaleti engelleme girişiminde bulunduğu yönünde bulgulara dayanıyor.

Mueller Raporu’nun İlk Sonucu: Demokrat Başkan Adayı Warren, Trump’a “Soruşturma” Çağrısı Yaptı

ABD’de eski FBI Başkanı ve özel yetkili savcı Robert Mueller’in, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarına yönelik 22 ay süren soruşturmanın ardından hazırladığı 448 sayfalık rapor perşembe günü bazı bölümleri çıkartılmış halde kamuoyuna açıklanmıştı.

Raporda, Trump’ın başkanlık kampanyası ile Rusya’nın komplo kurduğuna dair somut bir kanıda ulaşılamadığı ancak Başkan’ın farklı şekillerde soruşturmayı sekteye uğratmaya çalışıp çalışmadığı konusunda hukuki kanıtlar olmadığı belirtilmişti.

Rusya da  açıklanan raporla ilgili ilk resmi tepkisinde , raporda Rusya’nın müdahalesiyle ilgili hiçbir kanıt bulunamadığını vurguladı.

Buna karşılık raporda Trump’ın adaleti ve Mueller soruşturmasını engellemek için çeşitli engellemelerde bulunduğuna yönelik ifadeler bulunuyor.

Raporda, Trump’ın başkanlık kampanyası ile Rusya’nın komplo kurduğuna dair somut bir kanıda ulaşılamadığı ancak Başkan’ın farklı şekillerde soruşturmayı sekteye uğratmaya çalışıp çalışmadığı konusunda hukuki kanıtlar olmadığı belirtildi.

Öte yandan Demokratlar, Mueller Raporu’nun kamuoyuna açıklanmasının Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump üzerindeki baskıyı artırıyor.

Demokratlar, Mueller’in soruşturmasıyla ilgili olarak Kongre’de kamuoyuna açık bir şekilde soruları yanıtlamasını istiyor.

Rapordaki bulgular arasında Trump’ın Mueller’i görevden almaya çalışması da yer alıyor.

Trump’ın hukuk ekibi ise raporu “tam bir zafer” olarak nitelendirdi.

RAPORDA TRUMP’IN BAŞINI AĞRITACAK UNSURLAR

Mueller’in raporunda Trump ile Rusya arasında bir komplo yapıldığına dair bulgular yer almazken, Başkan’ın soruşturmayı durdurmaya yönelik attığı bazı adımlar da sıralandı.

Raporda, “Olgularla ilgili yaptığımız kapsamlı soruşturmanın ardından Başkan’ın adaletin tecellisini engellemeye açık bir şekilde çalışmadığını net bir şekilde ifade edebiliyor olsaydık, bunu söylerdik… eldeki olgular ve buna ilişkin yasal standartlara baktığımızda bu muhakemeyi yapamadığımızı görüyoruz” denildi.

Raporda ayrıca, “Aynı şekilde, her ne kadar bu rapor Başkan’ın suç işlediği sonucuna varmıyor olsa da, Başkan’ı aklamış da değil” ifadesi yer aldı.

Raporda yer alan diğer bulgular şöyle:

Trump, Beyaz Saray’da görevli bir avukata, Mueller’in “çıkar çatışması” iddiasıyla görevden alma girişimi başlatması talimatı verdi ancak söz konusu avukat, bu talimatı yerine getirmeyi “planlamadığını” belirterek istifa etti
Trump’ın soruşturma açıldığını duyduğunda ayıp kelimeler kullanarak, “Aman Tanrım. Bu korkunç. Bu, başkanlığımın sonu” dediği bildirildi

Mueller, büyük oranda “kamuoyunun gözleri önünde cereyan ettiğini” söylediği, Başkan’ın adaletin tecellisini engellemek için yaptığı 10 eylemi inceledi

Raporda, Başkan’ın adaletin tecellisini engelleme girişimlerinin sadece yönetimdeki isimlerin “talimatları yerine getirmeyi” kabul etmemesinden kaynaklan belirtildi

Soruşturmayı yürütenler, Başkan’ın sorularına verdikleri yanıtları “yetersiz” olarak nitelendirdi ancak ifadesini sözlü almak için çok uzun sürmesi muhtemel hukuki süreci başlatmamayı tercih etmedi.

DEMOKRAT PARTİNİN RAPOR HAMLESİ

Demokrat Parti’nin çeşitli hizipleri rapor konusunda farklı tutum takınıyor. Partinin kongre grubu liderlerinden Nancy Pelosi, raporla ilgili Trump’ı eleştirirken, partinin “sol” knadı sayılan “progressive” hukukçuların derhal kongre soruşturması açılması yönündeki baskılarını da yumuşatmaya çalışıyor. Diğer yandan Elizabeth Warren dışındaki Demokrat Parti Başkan Aday Adayları Kaliforniya Senatörü Kamala Harris ve South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg, raporun açıklanmasından sonra kongre soruşturması taleplerini durdurdular.

Dün, en güçlü başkan aday adayı Elizabeth Warren’ın açıkça Kongre soruşturması istemesi ve bunu rapordaki Trump’ın en az 10 kez  adaleti ve soruşturmayı engelleme yönündeki müdahalelerini gerekçe göstererek yapması krizde yeni bir sayfa açmış oldu.

Şimdiki halde rapordaki bazı sayfalar kamuoyuna açıklanmış değil. Kongre soruşturması olursa bunlar da açıklanmış olacak.

Demokrat Parti’nin Kongre’deki liderleri Nancy Pelosi ve Chuck Schumer yaptıkları ortak açıklamada, raporun “hile, yalan ve uygunsuz davranışlardan oluşan bir ağ ören bir başkanın rahatsız edici bir resmini” çizdiğini belirtti.

Demokratlar, raporun tam metnini elde etmek ve Mueller’in Kongre’de soruları yanıtlamasını sağlamak için harekete geçti.

Kongre Üyesi Jackie Speier, BBC’ye yaptığı açıklamada, Mueller’in “topu Kongre’ye atarak, ‘Adaletin tesisini engellemesi iddiasının peşinden sizin gitmeniz gerek’ dediğini” söyledi.

Çok sayıda Demokrat Kongre üyesi de raporun tamamının eksiksiz bir şekilde yayımlanması çağrısı yaptı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler