Sosyal Medya

Finans

Merkez Bankasına Yapılan Yeni Atamalar Belli Oldu

Dün TCMB'nın başekonomist dahil olmak üzere bir çok üst düzey görevli görevlerinden alınmıştı. Bugün resmen olmasa da, içeriden gelen istihbaratlara dayanarak gelen bilgilere göre, görevden alınanların yerine atananların isimleri belli oldu.

Merkez Bankasına Yapılan Yeni Atamalar Belli Oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) başekonomist ve bazı departman genel müdürleri görevinden alınmasının ardından yerlerine gelen isimler de belli oldu.

Dünya gazetesinin haberine göre atamalar yine ‘içeriden’ yapıldı.

İşte o atamalar:

Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü Pınar Özlü’nün yerine aynı departmanda Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğü Fiyat Gelişmeleri ve Kamu Maliyesi Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Çağrı Sarıkaya getirildi. Sarıkaya, Aralık 2001’de Merkez Bankası’na araştırmacı olarak göreve başlamıştı.

Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü Yavuz Yeter’in görevini ise 1980’lerden bu yana bankada görev yapan Dr. Ali Çufadar getirildi. Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü olan Çufadar, Operasyon Genel Müdürü olarak kurumda hizmet veriyordu.

Ali Çufadar’ın yeni görevlendirmesi nedeniyle boşalan Operasyon Genel Müdürlüğü görevine ise Ankara Şubesi Müdürü Dr. Yusuf Bora Enhoş getirildi. Enhoş, İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı iken Ankara Şubesi Müdürlüğüne atanmıştı.

Piyasalar Genel Müdürü Orhan Kandar’ın yerine gelen isim ise Doruk Küçüksaraç oldu. Küçüksaraç da aynı genel müdürlükte Piyasalar Analiz Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Ayrıca Bilişim Teknolojileri Genel Müdürlüğü görevine Mehmet Zahit Ateş getirilirken Ateş de Bilişim Teknolojileri Denetçisi iken Bilişim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Uygulama Geliştirme ve Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştı.

Dünya’nın ismini açıklamadığı bir yetkiliye dayanarak verdiği habere göre, görevden alınan kişilerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanılmaya devam edileceği öne sürüldü. Aynı yetkili, Merkez Bankası’nda kurumsal süreklilik, liyakat, ehliyet ve adalet ilkelerine dayalı personel politikasına bağlı kalındığını da vurguladı.

Başekonomist Doç. Dr. Hakan Kara’nın yerine henüz bir atama yapılmadı.

YENİ ATAMALAR 9 AĞUSTOSTAN GEÇERLİ

TCMB Meclisi tarafından alınan karar, 9 Ağustostan itibaren geçerli olacak.

Görevden alınma kararına gerekçe olarak “Bankamız iş süreçlerinin küresel merkez bankacılığının güncel ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde kurgulanması ile etkinlik ve verimlilik esasına dayalı yalın bir organizasyon yapısına ulaşılması amacıyla; 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu, Banka Esas Mukavelesi ve diğer mevzuatla Bankaya verilmiş olan görevlerin etkin bir şekilde yürütülmesini, süreçlerin etkin yönetimini, birimlerin sorumluluk alanlarının net olarak belirlenmesi ile benzer ve birbiriyle ilişkili görevlerin doğru birimler altında konumlandırılması” gösterilmişti.

Görevden alınanların İdare Merkezi’nde açık bulunan ekonomist, danışman, başuzman gibi görevlere atandığı öğrenilmişti.

İLGİLİ HABERTCMB’de Bir Deprem Daha: Üst Düzey Yöneticiler de Görevden AlındıTCMB’de Bir Deprem Daha: Üst Düzey Yöneticiler de Görevden Alındı

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler