Merkez Bankası Hazine’ye erken erken ne kadar devredecek?

Berat Albayrak açıklamalarında Merkez Bankası'nın kârının beklentilerin üzerinde olduğunu açıkladı
12:499 Ocak 2019
Merkez Bankası Hazine’ye erken erken ne kadar devredecek?
Berat Albayrak açıklamalarında Merkez Bankası'nın kârının beklentilerin üzerinde olduğunu açıkladı

TCMB toplantısının neden erkene çekildiğine dair görüşleri geçtiğimiz hafta sizlere aktarmıştık. Her yıl Nisan ayında düzenlenen Genel Kurul’un sürpriz bir kararla bu yıl Ocak ayına çekilmesi seçimler öncesinde fona ihtiyaç duyulduğu eleştirilerine neden olmuştu.

İLGİLİ HABERMerkez Genel Kurul toplantısını neden erkene çekti?Merkez Genel Kurul toplantısını neden erkene çekti?

Bugün MÜSİAD toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu olağanüstü karar ilişkin açıklamalarda bulundu.

Albayrak “Merkez Bankası’ndan Hazine’ye devredilecek kâr 37 milyar lira seviyesinde, beklentimizin çok daha üzerinde. TCMB’nin nisan ayında Hazine’ye devredeceği kârı ocakta 20 milyar TL olarak öngörmüştük, şimdi bu rakam 37 milyar TL seviyesinde görünüyor, bu kaynağın önemli bir kısmı ocak ayında devreye girecek. Bu tutarın nisan yerine ocak ayında devredilmesiyle ilgili dedikodular yapıldı. Bu piyasaya daha erken likidite sağlamak için yapılıyor.” dedi.

Kaliteli büyüme

Konuşmasında ayrıca büyüme ve cari açık konusundaki beklentilere de değinen Albayrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle yer aldı:

“2018 yılında da sağlam ve güçlü duruşunu sürdüren bankacılık sektörümüz, ekonomik büyümemizi ve kalkınmamızı sağlamaya devam etmiştir.”

“Finansal sektörün potansiyelini daha da geliştireceğiz.”

“Dengelenme sürecinde çok önemli mesafe kat ettik.”

“Sıkı maliye politikasını, kamu kaynaklarının etkin kullanılmasını kararlı bir şekilde sürdürme taahhüdünde bulunduk, mali disiplin bugüne kadar ekonomik başarılarımızın en önemli çıpalarından biri oldu ve bu şekilde kalmaya devam edecek.”

“Sağlıklı, sürdürülebilir ve dengeli bir büyüme için önümüzdeki bir kaç yıl potansiyelimizin daha altında bir büyüme hedefi koyduk.”

“Bu kaliteli bir büyümeyi inşa edecek bir dönüşüm.”

“Önceliğimiz ekonomideki kırılmalar. Son 3-5 aydaki gelişmeler büyük umut vadediyor. İhracatımız 168.1 milyon dolarla tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaştı.”

“Hedefimize adım adı yaklaşıyoruz.”

“Bugün yaşadığımız saldırıların detaylarına baktığımızda Türkiye’ye özgü saldırılarla karşı karşıyayız. Faiz ve ekonomiye ilişkin atarlarla karşılaştığımız süreçte atik attığımız adımlarla bu süreci atlattık.”

“Bu sürece ilişkin son 3-5 aydaki gelişmeler büyük umut vadediyor.”

“Cari işlemler açığı yıl sonu (2018) itibariyle 20 küsur milyar dolarlarda gerçekleşecek.”

“(Cari açık/GSYH) YEP’te söylediğimiz yüzde 4,7 oranının çok daha altında yüzde 3,0’lerde yılı tamamlamayı bekliyoruz.”

 

 

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 12:499 Ocak 2019
Paylaş Tweet