Sosyal Medya

Güncel

Mega-projelerden kaçış var

AKP’nin gözbebeği, büyük ölçekli, kamu-özel sektör işbirliği ile inşa edilen altyapı projeleri ya da Başkanımız Erdoğan’ın deyimiyle “mega-projeler” bir zamanlar…

Mega-projelerden kaçış var

AKP’nin gözbebeği, büyük ölçekli, kamu-özel sektör işbirliği ile inşa edilen altyapı projeleri ya da Başkanımız Erdoğan’ın deyimiyle “mega-projeler” bir zamanlar hem yabancı hem de yerli taahhüt ve mühendislik-inşaat şirketleri için altın fırsat olarak görülüyordu. Ancak  son günlerde mega-projelerden kaçış başladı. İtalyan orjinli Astaldi’nin Türkiye’deki projelerinde tahsilat güçlüklerini bahane ederek Roma’da konkordato ilan etmesini müteakip, bir diz iptal, satış ve çekilme haberi aldık:

 

 

Kolin İnşaat İstanbul Havalimanından ayrıldı

 

İstanbul Havalimanı’nın inşası ve 25 yıl boyunca işletmesini üstelenen İGA Havalimanı İşletmesi AŞ’de 5 ortaklı yapı değişiyor. Şirketin ortaklarından Kolin İnşaat yüzde 20 hissesini diğer ortaklardan Kalyon’a devrediyor.

Kolin İnşaat’tan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin son dönemde ortaya koyduğu önemli mega projelerden biri olan İstanbul Havalimanı’nın sıfır noktasından itibaren ortakları arasında yer alan kuruluşumuz, bu yatırımın projenin tamamlanma aşamasına gelmesi ve işletmeye açılmasıyla birlikte yeni bir değerlendirmeye gitme kararı almıştır. Kolin İnşaat olarak farklı işlerimizde de ortaklığımızı sürdürdüğümüz İGA’daki ortaklarımızla İGA’daki hisselerimizin devri üzerine görüşmeleri sürdürdüğümüzü bildirmek isteriz” denildi. Geçen aralık ayında yapılan genel kurulda sermayesi 7 milyar 368 milyon TL’ye yükseltilen İGA Havalimanı AŞ’de Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat, Limak, Kolin İnşaat ve Kalyon Havacılık ve İnşaat AŞ’nin yüzde 20’şer payı bulunuyor.

 

 

Güneş enerjisine darbe:  Kanyon ve Hanwha ortaklığı iptal

 

Konya Karapınar’da Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde bulunan ve bin megavat kapasite tahsisli Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı YEKA-1 Güneş Enerji Santrali (GES) ihalesi, 2017 yılı Mart ayında yapılmıştı. Türkiye’nin en büyük GES projesi olması planlanan ihaleye en düşük teklifi kilovatsaat başına 0.0699 dolar ile Kalyon-Hanwha Grubu vermiş ve ihaleyi kazanmıştı. İhalenin üzerinden neredeyse 2 yıl geçmesine rağmen projeye başlanmadı ve Kalyon ile Güney Koreli Hanwha’nın ortaklığı sonlandırma kararı aldığı belirtildi.

 

SÖZCÜ’nün edindiği bilgilere göre, ortaklığın bitmesinde en önemli etken döviz kurlarındaki artış ile birlikte gerekli kredilerin bulunamaması. Kalyon-Hanwha Grubu’nun projeyi  hayata geçirmek için yapacağı yatırım tutarının 1.3 milyar dolar düzeyinde olacağı ifade ediliyordu.

 

Proje kapsamında, Türkiye’de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip güneş paneli fabrikası kurulacaktı. Şartnameye göre, ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60 olması planlanıyordu. Ancak, yatırımı toplamda 1.3 milyar doları bulması planlanan projede hangi ortağın ne kadar nakit vereceği, ne kadar kredi kullanacağı konusunda anlaşmazlık olduğu kulislerde konuşuluyordu. Yüksek faiz oranları nedeniyle istenilen kredilerin de bulunamamasının ortaklığın sonlandırılmasında etkili olduğu belirtildi. 2019’da ilk elektrik üretiminin yapılacağının açıklandığı projenin ihalesine Kalyon-Hanwha Grubu’nun dışında Limak-CMECHareon Solar Ortak Girişim Grubu, Çalık Enerji-Solargiga Orta Girişim Grubu ve AKC Güneş Ortak Girişim Grubu katılmıştı.   (Kaynak:  SÖZCÜ)

 

 

 

Satılık köprü ve otoyol

 

 

Osmangazi Köprüsü ile İstanbul-İzmir Otoyolu’nu inşa eden konsorsiyum, olası satış için uluslararası bankalara danışmanlık başvurusunda bulundu.

 

Ortak girişimin yüzde 27’lik hissesini elinde bulunduran Nurol Holding’in Mali İşler Müdürü (CFO) Kerim Kemahlı, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, uluslararası bankalardan iki-üç ay içinde geri dönüş beklediklerini söyledi. Kemahlı, bittiğinde toplam 7 milyar dolarlık maliyete ulaşacak projede kısmi ya da tüm hisselerin satışı seçeneklerinin masada olduğunu söyledi.

 

Projede yüzde 18’lik hissesi olan ve mali darboğazdaki İtalyan Astaldi şirketinin, acil nakit ihtiyacı nedeniyle varlık satışı için arayışta olduğu belirtildi.

 

Günlük 40 bin araçlık geçiş garantisi ve 103 TL’lik geçiş ücretiyle (otomobil) sürekli gündemde olan Osmangazi Köprüsü’nde hükümete yakın Makyol İnşaat ile Özaltın İnşaat’ın da yüzde 27’şerlik hissesi bulunuyor. İhaleyi 2009 yılında alan konsorsiyum, proje için aralarında Deutsche Bank AG, Akbank ve Türkiye İş Bankası’nın da bulunduğu 9 bankada toplam 5 milyar dolarlık kredi almıştı. 2018’de TL’deki değersizleşmenin döviz cinsinden kredi borcu olan şirketleri zor durumda bıraktığı biliniyor. Ancak söz konusu projede Hazine’nin verdiği araç geçiş garantileri de döviz cinsinden.

Kemahlı, günlük 40 bin araçlık geçiş garantisi verilen Osmangazi Köprüsü’nden 2018’de günde ortalama yaklaşık 25 bin aracın geçtiğini belirtti. (Kaynak:  Cumhuriyet)

 

 

FÖŞ yazdı:  Borç sarmalının 50 tonu

 

Kredi faizleri düştü, ama kredi yok

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler