Sosyal Medya

Genel

“Küresel resesyondan geçebileceğimizi düşünüyorum”

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) ile Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkan Yardımcısı Hüseyin Gelis Türkiye ekonomisine…

“Küresel resesyondan geçebileceğimizi düşünüyorum”

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) ile Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkan Yardımcısı Hüseyin Gelis Türkiye ekonomisine dair görüşlerini dile getirdi.

Cumhuriyet’te yer alan röportajında Gelis “Herhangi bir şirket ya da yatırımcı ‘bugün Türkiye’de her şey süper gidiyor’ desin, bir problem vardır. Herkes sıkıntıda bunu görüyorum” dedi.

Gelis Brexit sürecinin önemi, global resesyon beklentilerini ve Türkiye ekonomisine dair endişelere dair yorumlarını paylaştı.

Gelis’in röportajından öne çıkan noktalar şöyle yer aldı:

En önemli sıkıntı

Türkiye ekonomisini nasıl gördüğü sorulan Gelis “Herhangi bir şirket ya da yatırımcı bugün Türkiye’de her şey süper gidiyor desin, bir problem vardır. Türkiye’nin potansiyelinden bir şey değişmedi. Hâlâ genç nüfusa sahip, girişimcilik var. Ama bugün herkes sıkıntıda bunu görüyorum.

En önemli sıkıntı finans. Bunun detaylarına iyi bakmak lazım, çünkü çoğu konular sırf Türkiye’nin problemi değil. Son yıllarda yurtdışındaki faizler çok düşük olduğu için herkes gidelim kredi alalım, projelere yatıralım dedi. Ondan sonrada resim birden değişmeye başladı. Faizler artıyor. Ülke risklerini de içine dahil ediyorlar. Son yıllarda şirketler ancak aldıkları kredilerin faizlerini ödeyebildiler. Sonra iflaslar ciddi miktarda arttı. Bunu anlamamız gerekiyor. Detaylara girmek lazım, niçin oluyor, mevsimsel mi?

Müşterilerimizin çoğu artık daha çok yurtdışı projelere odaklandıklarını söylüyorlar. Bu iyi. Ama bir de bakıyorsunuz Almanya’nın bu yıl büyüme oranı 0.6 olacak. Brexit süreci… Bu çok ciddi bir şey, çünkü Avrupa’nın en kuvvetli ekonomisi büyümüyorsa, yurt dışına odaklanan şirketlerimiz de bundan etkilenecek. Küresel resesyondan geçebileceğimizi düşünüyorum. Buna daha fazla kafa yormak gerekiyor.”

Domino etkisi

Küresel resesyonun Türkiye’yi de tabii ki etkileyeceğini belirten Gelis “Bir adada yaşamıyoruz. Türkiye küresel pazarın parçası. Onun için yurtdışında ciddi bir problem olursa bizi de etkileyecek. 2019-2020’de global bir resesyona doğru gidiyorsak Türkiye bundan tabii ki etkilenir. Türkiye’nin ekonomisinin bu yıl1.5 küçüleceği söyleniyor. Sıfır ya da yüzde 2 büyüme olsa da Türkiye için resesyon. Bu süreçte yatırımcılar olarak daha fazla yatırımı Türkiye’ye getirelim diye konuşuyoruz. Global yatırımcılar dikkatli davranıyorlar. Dikkatli davranalım bekleyelim diyorlar. Bu da aslında domino efekti gibi. Herkes bekliyor.” dedi.

Güven önemli

Türkiye’nin mevcut ekonomisinde ters giden noktalar hakkında neleri yanlış yaptığına dair görüşleri sorulan Gelis “Türkiye’de o kadar çok kriz yaşadık ki. Eğer bir risk varsa bu riski kabul etmek ve ona göre iletişime geçmek çok önemli. Bunu da yapıyorlar. Daha fazla bu konunun ciddi olduğuna dair konuşmamız lazım. Güven çok önemli. Biz bu krizin içinden çıkabiliriz, daha önce de çıktık. Bunları da görüyorum.

Aslında herkesin kendisini hazırlaması lazım. İngilizce’de ‘en iyi durum senaryosu, en kötü durum senaryosu’ diye birşey var. Ona göre planlamamızı yapmamız lazım. Yatırımcılar bekleme aşamasında. Bazı büyük projeler büyük cesaretle yürüyor ve gerçekleşiyorlar bunlar gayet iyi. Fakat bu dönemde pazarda daha fazla bakım, hizmet, tasarruf, enerji tasarrufu projelerine daha fazla yatırımlar yapılacağını görüyorum.” dedi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler