Sosyal Medya

Güncel

Kremlin’den ABD ültimatomuna yanıt

Kremlin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi anlaşmasının Ankara’nın da belirttiği gibi bitmiş bir anlaşma olduğunu belirterek ABD’nin Türkiye’ye verdiği…

Kremlin’den ABD ültimatomuna yanıt

Kremlin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi anlaşmasının Ankara’nın da belirttiği gibi bitmiş bir anlaşma olduğunu belirterek ABD’nin Türkiye’ye verdiği iddia edilen ültimatomu kınadı.

Kremlin dün CNBC’de yayımlanan habere tepki verdi. Haberde Washington’un Türkiye’ye S-400’ten vazgeçmesi ve ABD’den silah alması için iki hafta süre verdiğini, aksi halde Ankara’nın yaptırımlarla karşılaşacağı bildirildi.

İLGİLİ HABERABD'den S-400 ültimatomu: Türkiye'ye 2 haftadan daha az süre tanıdıABD’den S-400 ültimatomu: Türkiye’ye 2 haftadan daha az süre tanıdı

ABD Türkiye’nin Rusya’nın ürettiği gelişmiş teknolojiye sahip S-400 hava savunma füzelerini satın almasını istemediğini defalarca ortaya koydu.

ABD Türkiye’nin uyarılarına rağmen S-400’leri teslim alması halinde F-35 savaş uçağı projesindeki rolünün tehlikeye gireceğini bildirmişti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, CNBC haberine atıfta bulunarak, “Bu durumu son derece negatif değerlendiriyoruz. Bu tür ültimatomların kabul edilemez olduğunu değerlendiriyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başında olduğu Türkiye yönetimi temsilcilerinin pek çok defa tekrarladığı S-400 anlaşmasının bitmiş bir anlaşma olduğu ve uygulanacağı ifadelerini esas alıyoruz” dedi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler