Sosyal Medya

Güncel

Konsensus,  Aksoy Araştırma  ve son bir haftanın anketlerini paylaşıyoruz

Konsensus ve Aksoy araştırma şirketlerinin anketine göre İstanbul’da AKP’nin adayı Binali Yıldırım, Ankara’da ise CHP’nin adayı Mansur Yavaş önde.  …

Konsensus,  Aksoy Araştırma  ve son bir haftanın anketlerini paylaşıyoruz

Konsensus ve Aksoy araştırma şirketlerinin anketine göre İstanbul’da AKP’nin adayı Binali Yıldırım, Ankara’da ise CHP’nin adayı Mansur Yavaş önde.

 

TELE1’de canlı yayına katılan Konsensus Araştırma Genel Müdürü Murat Sarı, İstanbul ve Ankara’ya dair yeni anketlerini paylaştı.

 

Buna göre İstanbul’da Binali Yıldırım’ın oyu yüzde 44,3, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun oyu yüzde 41,6. Katılımcıların yüzde 6,1’i ise kararsız.

 

İstanbul’da MHP’lilerin yüzde 77’si Yıldırım’a, yüzde 8’i ise İmamoğlu’na oy verecek. HDP’lilerin ise yüzde 76’sı İmamoğlu’na, yüzde 4’ü de Yıldırım’a oy verecek. İYİ Partili seçmenin ise yüzde 7’sinin tercihi Yıldırım. Yüzde 14’ü ise oy kullanmayacak.

 

Aksoy’a göre Ankara’da Yavaş önde

Aksoy Araştırma Genel Müdürü Ertan Aksoy’un aktardığına göre Ankara’da Mansur Yavaş önde. Bursa, Adana ve Antalya da AKP’nin elinden alınabilir.

 

PI-AR Ankara Anketi

 

Ankara’da yapılan son araştırmaya göre CHP’nin adayı Mansur Yavaş, rakibi AKP’li Mehmet Özhaseki’yle arayı açtı. Hem AKP’den hem de MHP’den oy alan Yavaş’ın oy oranıysa kararsızlar dağıtılmadan yüzde 41,7’yi buluyor.

 

Ankete göre 24 Haziran 2018’deki genel seçimlerde AKP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 13,7’si, 31 Mart’taki yerel seçimlerde CHP’nin adayı Mansur Yavaş’a oy verecek. MHP’yi tercih edenlerin yüzde 40’ının da yine Yavaş’ı destekleyeceği belirtildi. (Kaynak:  Diken)

 

Rawest  Güneydoğu’da 3 büyük kent anketi

 

Rawest Araştırma Merkezi, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için Diyarbakır, Mardin ve Van’da hanelerde yüz yüze yaptığı saha araştırmasının sonuçlarını paylaştı.

 

31 Ocak itibariyle sonlandırılan araştırmada, Halkların Demokratik Partisi (HDP) 2014 yılında yapılan yerel seçim sonuçlarına göre oylarını arttırıyor, AKP ise her üç büyükşehirde de oy kaybediyor.

 

VAN’DA ARA AÇILIYOR

 

Rawest’in 2014 yerel seçimleri ve 2018 genel seçimleriyle karşılaştırmalı yaptığı araştırmaya göre, HDP Van’da arayı açıyor.

 

Buna göre, 2014 seçimlerinde yüzde 53.1 oy alan HDP, oylarını yüzde 57.3’e çıkarıyor. AKP ise, 2014’te yüzde 41.2 olan oylarını kaybederek yüzde 38.5’e düşüyor.

 

MARDİN’DE YÜZDE 6’LIK ARTIŞ VAR

 

Mardin’de elde edilen sonuçlara göre, 2014 yılında yüzde 52.2 oy alan HDP, bu seçimlerde yüzde 58.2 ile sıçrama yapıyor. AKP ise, yüzde 37.4 olan oylarını yine kaybederek yüzde 35.4’e düşüyor.

 

DİYARBAKIR’DA ZİRVEYE GİDİYOR

 

HDP güçlü kalelerinden birisi olan Diyarbakır’da ise, adeta zirve yapıyor. 2014 yılında yüzde 55.1 olan oy oranının 7 farkla yüzde 62.3’e çıkarıyor.

 

Atadığı kayyumla seçime giden AKP ise kentte oy kaybediyor. 2014 yılında yüzde 35 oy alan AKP, 31 Mart’ta alacağı oy oranı yüzde 32.8 düşüyor. (Kaynak:  Demokrathaber.org)

 

 

Gezici Anketi:  Cumhur İttifakı önde

 

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici yerel seçimlerdeki oy eğilimlerini belirlemek üzerine 7 büyükşehirde kamuoyu araştırması yaptı. Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Mersin, Aydın, Hatay genelinde 26 – 27 Ocak 2019 tarihlerinde yapılan araştırmaya göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay’ı Cumhur İttifakı Ak Parti adayının aldığı, Adana’yı Cumhur İttifakı MHP adayının aldığı, Bursa’yı Millet İttifakı CHP adayının aldığı ve Millet İttifakının uzlaşamadığı Mersin’i de İyi Parti adayının aldığı görülüyor. İyi Parti’nin tek kazanacağı büyükşehir, Mersin olarak görünüyor. (Kaynak:  T24.com.tr)

 

Reuters’in edindiği anket bilgisi haberi burada

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler