Sosyal Medya

Güncel

Kongre hükümeti açık tutmak için anlaştı…ama

Dünya ve ABD iyi habere aç.  Paul Krugman, Nuriel Rubini ve IMF Başkanı  Lagard dünyanın ufak bir kıvılcımla yeni bir…

Kongre hükümeti açık tutmak için anlaştı…ama

Dünya ve ABD iyi habere aç.  Paul Krugman, Nuriel Rubini ve IMF Başkanı  Lagard dünyanın ufak bir kıvılcımla yeni bir resesyona yuvarlanacağı uyarısını yapıyorlar.  Brexit cephesinde iyi haber yok, Beijing’de devam eden ABD-Çin ticaret müzakerelerinde gelişme olabilir, ama henüz antlaşmayı taçlandıracak Trump-Xi zirvesi açıklanmadı.  ABD’yi iyice yavşlatacak federal hükümetin 15 Şubat’ta kapanmasına ise Konge çare buldu, fakat Trump’ın kararı belli değil.

 

ABD’de sınır güvenliği için fon ayrılması konusunda çalışan Kongre müzakerecilerinden biri olan Cumhuriyetçi Senatör Richard Shelby, prensipte bir anlaşmaya varıldığını söyledi.

 

Müzakerecilerin yaptıkları toplantı sonrası gazetecilere konuşan Shelby, “Prensipte bir anlaşmaya varıldı. Uzmanlar detaylar üzerinde çalışacaklar. Varılan anlaşmayı Beyaz Saray’ın destekleyeceğini düşünüyor ve umuyorum” diye konuştu. Ancak Shelby anlaşmaya ilişkin bilgi vermedi.

 

Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Lowey de, sınır güvenliği anlaşmasının detayları üzerinde uzmanların Çarşamba gününe kadar çalışabileceklerini ifade etti.

 

Sınır güvenliği anlaşmasına varılması ABD’de federal hükümetin yeniden kapanmasının önüne geçilmesi açısından önemli. Bazı federal kuruluşlar için sağlanan fonlamanın sona ereceği Cuma gününe kadar sınır güvenliği anlaşmasının Kongre’den onay alması gerekiyor.

 

Yahoo ve CNBC.com’a göre, Kongre Meksika duvarı için 1.5 milyar dolar ek bütçe ayırırken, sadece ufak bir kesite inşaat yapılacak. Trump 5.4 milyar dolar istiyordu. Demokratlar da illegal mültecilerin hakları  hususunda bir takım   tavizler verdi.  Trump henüz taslak hakkında fikir yürütmedi. Eğer onaylarsa, ABD Eylül ortasına kadar federal hükümeti açık tutacak bir bütçeye kavuşacak.

 

Kaynaklar:  FOREKS, CBNC.com, Yahoo.com

 

Tüm dünyayı kavrayan haber ve analizler ParaAnaliz’de, bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler