Sosyal Medya

Güncel

İstanbul-New York Uçağında Korkulu Anlar: Turbülans Sonucu 30 Yaralı Var

THY'nın  ABD'ye sefer yapan Boeing 777 uçağında 300 yolcu ve mürettebat bulunuyordu ani bir türbülansa yakalanan ve birden bire  1500 metre irtifa kaybeden uçaktaki yolculardan 30 kadar yolcu yaralandı.

İstanbul-New York Uçağında Korkulu Anlar: Turbülans Sonucu 30 Yaralı Var

 

İstanbul’dan New York’a giden Türk Hava Yolları’na ait 01 sefer sayılı yolcu uçağı, ABD hava sahasına giriş yaptıktan sonra türbülansa kapıldı. Ani irtifa kaybeden uçakta en az 30 kişi yaralandı.

Amerikanın Sesi (VOA) muhabiri Can Kamiloğlu’nun New York’tan bildirdiğine göre Yaralılar New York’ta tedavi altına alındı.

New York Ulaştırma Dairesi sözcüsü Steve Coleman Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada 28 kişinin Jamaica Hastanesi, ikisinin de Queens Hastanesi’nde tedavi gördüğünü bildirdi.

Yaralıların durumunun hayati olmadığı, bir kişinin bacağının kırıldığı, diğerlerininse şiş, sıyrık ve kesikleri bulunduğu belirtildi.

Coleman yolcular ve mürettebattan bazı kişilere havaalanında müdahale edildiğini kaydetti. JFK Havalimanı’nda acil durum ilan edilmesinden sonra başarılı iniş gerçekleştiren uçağa çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı gönderildi. Sözcü havaalanındaki diğer uçuşların etkilenmediğini sözlerine ekledi.

Amerikan Ulusal Meteoroloji Dairesi, olası türbülans yaşanabileceği yönünde tüm pilotlara uyarı göndermişti. Ancak uçuş ekibine türbülans yaşanabileceği yönünde bir bilgi ulaşmadığı bildiriliyor. Türbülans sırasında uçakta bulunan bir uçuş uzmanı, 3-4 dakika süren bir türbülansın özellikle kemeri bağlı olmayan ya da ayakta duran yolcular açısından ölümcül sonuçlara yol açabileceğini, birçok türbülansa bu akşam yaşananda olduğu gibi ansızın yakalanabileceklerini belirtti.

Türk Hava Yolları’ndan yapılan açıklamada da “TK 01 sefer sayılı İstanbul (IST) – New York (JFK) uçuşumuzu icra eden TC-JJG kuyruk kodlu uçağımız, New York meydana yaklaşma sırasında öngörülemeyen olumsuz hava koşullarına (türbülans) maruz kalmıştır. 326 yolcumuz ve 18 kişilik uçuş ekibimizin bulunduğu uçağımızda, türbülans nedeniyle 28 yolcumuz ve 2 kabin personelimiz hafif şekilde yaralanmıştır. Uçuşumuzda görevli, deneyimli ekibimizin idaresinde uçağımız JFK meydana inişini sorunsuz şekilde gerçekleştirmiş, durumdan etkilenen 28 yolcumuz ve 2 ekip arkadaşımız kontrol amacıyla hastaneye sevk edilmiştir.” denildi.

Türk Hava Yolları ayrıca iniş sonrası uçakta yapılan teknik inceleme neticesinde uçakta bir sorun olmadığını ve uçağın planlanan New York İstanbul seferini yapmak üzere New York’tan havalandığını duyurdu.

VOA Türkçe’ye konuşan Cevriye Bozok adındaki bir yolcu yaşadığı korkulu dakikaları, “Herkes çığlık çığlığaydı. İnsanlar havada uçuşuyordu, bagaj kapakları açıldı. Bir sırt çantası da başıma çarptı” diye anlattı.

Boeing 777 uçağında 300 yolcu ve mürettebat bulunuyordu. Uçağın türbülans sırasında 5 bin feet irtifa kaybettiği sanılıyor.

Aynı gün içinde New York bölgesindeki havaalanlarında ikinci olay yaşandı. Gün içinde New Jersey eyaletinde bulunan Newark Havalimanı uçuşa kapatıldı. Kanada’nın Montreal kentinden Florida’daki Fort Lauderdale kentine uçan bir uçak, kargo bölümünden dumanların yükselmesi üzerine Newark’a acil iniş yaptı.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler