Sosyal Medya

Güncel

ISO’dan doğal gaz zammına isyan

Maliyetler hızla yükselecek.  AKP döneminde siyasete karışmaktan genelde uzak duran işdünyası temsilcileri artık isyan ediyor.

ISO’dan doğal gaz zammına isyan

Son bir ayda %30’a varan doğal gaz zammı, hane halkının canını Ekim’de kaloriferler yanınca acıtacak. Fakat, daralan kar marjları ve zayıf iç taleple mücadele veren işdünyası için tehlike acil.  Maliyetler hızla yükselecek.  AKP döneminde siyasete karışmaktan genelde uzak duran işdünyası temsilcileri artık isyan ediyor.

Erdal Bahçıvan: Bu zamlar üretim ekonomisine zarar verebilir

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, doğalgaz fiyatına yapılan yüzde 14,90 zam oranına ilişkin olarak “Bu zamlar üretim ekonomisine zarar verebileceği gibi destek olduğumuz enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmıyor.” ifadelerini kullandı.

 

Bahçıvan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada zam kararının, sanayicilerle istişare ederek gözden geçirmesinde her açıdan fayda gördüklerini belirtti. Bahçıvan, “Şimdi, 1 Eylül 2019 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 14,90 daha zam yapıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Ekonomik dengelerin oluşması açısından, dış konjonktürdeki gelişmelere bağlı olarak zaman zaman fiyat ayarlamaları yapma gereğinin farkındayız. Fakat daha önce de yaşadığımız gibi, bu fiyat ayarlamalarına sanayiciler olarak bir hazırlık zamanının tanınmadan, sanayiciyle istişare edilmeden yapılmasını doğru bulmuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

 

Siyasi partiler de tepkili

 

İYİ Parti Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ “Doğalgaz yüzde 14,9 değer kazanmıştır. Ağustos ayında gerçekleşen bu değer kazanmayı kış aylarında bir ikinci değer kazanmanın izlemesi büyük bir ihtimaldir” dedi. Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise fiyat artışına sert tepki gösterdi: “Ekonomi küçülüyor yeterli vergi toplanamıyor. Onun için gece yarılarında ayın başında ve sonunda dalga geçer gibi, belki kışa kadar unutulur diye, yüzde 15 değil de yüzde 14,97 zam yapıyorlar. Bu yama deliği kapamaz; maliyetler artacak, hane halkı kaybedecek.” CHP Sözcüsü Faik Öztrak “Türkiye yönetilmiyor, savruluyor. Memura bir yılda 4+4 zam. Doğalgaza bir ayda yaklaşık 15+15 zam. Ekonomiyi yönetemeyen iktidar, gece yarısında yapılan küsuratlı zamları da otomatiğe bağladı” diye konuştu.

 

Seçimden bu yana zamların karnesi

 

KARAR’a göre: “Seçimlerin ardından birçok kaleme teker teker zam geldi. Çaya yüzde 15, şekere yüzde 16, elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 14,9 ve sigaraya zam yapıldı. En son 1 Ağustos 2019’da yapılan doğalgaz zammının üzerine konutlarda ve ticarethanelerde kullanılan doğalgazın fiyatlarına 1 Eylül 2019 tarihinden geçerli olmak üzere ikinci bir yüzde 14,9 artış oldu. Böylece yapılan iki fiyat artışıyla birlikte rakamlara göre faturalara yüzde 32’lik artış yansıyacak. ağustos ayında yüzde 1,5 yılbaşından bu yana yüzde 30,1 son bir yılda ise yüzde 64,2 oranında arttığı görülüyor”.

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler