Sosyal Medya

Güncel

İran’dan Trump’a uyarı

İran Petrol Bakanı Bicen Namdar Zengene, İran devlet medyasında yer alan açıklamasında, ABD’nin ülkesine yönelik yaptırımları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Petrol…

İran’dan Trump’a uyarı

İran Petrol Bakanı Bicen Namdar Zengene, İran devlet medyasında yer alan açıklamasında, ABD’nin ülkesine yönelik yaptırımları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Petrol piyasasının kırılgan bir seyirde olduğunu ve ABD’nin İran’a baskıyı artırmak istemesi durumunda bu kırılganlığın derinleşeceğini belirten Zengene, “Venezuela’da sorunlar var, Rusya’ya yaptırım uyguluyorlar, Libya istikrarsız ve ABD’deki petrol üretimi de elden gitti. Bu tabloya göre; üretim, arz ve talep çok kırılgan bir süreçten geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Petrol fiyatlarının yüksekliğinden şikayet eden Trump’ın sürekli olarak bu konuda eleştirilerde bulunduğu biliniyor.

OPEC+ ülkelerinden geçtiğimiz dönemde yapılan arz kesintileri fiyatların yükselmesinde beklendiği kadar etkili olamadı, çünkü aynı zamanda Amerika cephesinde artan stokların etkileriyle karşılaşıldı.

Ancak özellikle son dönemdeki artışlarda Venezuela, İran ve Libya’daki gelişmeler ile birlikte ABD-Çin ticaret müzakerelerindeki iyimserlik talep yönünde de bir beklentileri yükselterek etkili oluyor.

İran’a baskı ile yüksek petrol fiyatları arasında tercih

Arzın talepten daha fazla olması ya da mevcut kapasitelerin üstüne çıkılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ve bu yöndeki açıklamaların piyasaları rahatlatmak için propaganda amaçlı yapıldığını aktaran Zengene, “Petrol fiyatının her gün yükselmesi piyasanın tedirgin olduğunun bir göstergesidir. Donald Trump, İran’a baskıyı artırma ile ABD’deki benzin fiyatlarını düşük tutma arasında bir tercihte bulunmalıdır.” diye konuştu.

Petrol bölgelerinin Güney Sudan’da olması nedeniyle Sudan’daki gelişmelerin piyasayı etkilemeyeceğine işaret eden Zengene, Venezuela’daki gerginliğin devam etmesinin ABD üzerindeki baskıyı artıracağını vurguladı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler