Sosyal Medya

Güncel

“İki ay daha seçim tartışması ülkeyi batırır”

Bülent Ecevit başkanlığında kurulan koalisyon hükûmetinde Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan, şu anda CHP İstanbul Milletvekili olan Erdoğan…

“İki ay daha seçim tartışması ülkeyi batırır”

Bülent Ecevit başkanlığında kurulan koalisyon hükûmetinde Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan, şu anda CHP İstanbul Milletvekili olan Erdoğan Toprak, iktidarın İstanbul’daki seçimleri iptal etmesi durumunda ülkenin içinden çıkılamaz bir hale geleceğini belirtti.

İktidarın bir an evvel akılcı, ulusal çıkarları önemseyen politikaya dönmesi gerektiğini anlatan Toprak, “Komşularımızla hızla barışmalı, siyasi ve ekonomik işbirliğini güçlendirerek sınırlarımızın güvenliğini güvence altına alarak ekonomik kayıpları telafi yoluna gitmeliyiz. Sonra ise demokratikleşme ve hukuk devleti reformları hayata geçirilmeli. Kurtuluş, bu reçetede” diye konuştu.

Cumhuriyet’ten Ali Açar’ın sorularını yanıtlayan Erdoğan Toprak’ın açıklamalarından bir bölümü şöyle:

Türkiye ekonomisi bunu kaldırmaz

Seçimlerin iptali olasılığı ve Türkiye ekonomisine olası etkileri üzerine Toprak;

“Böyle bir şeye kesinlikle ihtimal vermiyorum ve konuşmayı dahi doğru bulmuyorum. YSK bugüne kadarki kararlarının, içtihatlarının arkasında duracaktır diye düşünüyorum. Ancak tersi bir kararın sonuçları hem içeride hem dışarıda çok vahim olur. İktidar bunun altında kalır. Kalkamaz. 16 milyon nüfuslu, dünya metropolü İstanbul’da seçimi şaibeli ilan etmek, oy kullanan 10 milyona yakın seçmenin iradesini yok saymak, ne milletimize ne dünyaya izah edilemez. Yüzlerce polisin oy verenlerin kapısını tek tek çaldığı, kimseye inandırıcı gelmeyen bahanelerle seçim iptali için uğraşan bir iktidar görüntüsü ile, ne ekonomik ne de hukuksal reforma kimse inanmaz. Bugün ülkemizdeki ekonomik kriz bir güven krizidir, son 10 gündür yaptıkları ile iktidar bu krizi her gün derinleştiriyor. Türkiye ekonomisi bunu kaldırmaz. 2 ay daha seçim tartışmaları ve seçim ekonomisi ülkeyi batırır.”

“Türkiye ekonomisinin bir çöküş sürecinde olduğu uzun süredir görülüyor. Üretim ve kapasite kullanımı geriliyor. Açıkladıkları ekonomik reform paketinin içi boş. Bankalar zor durumda. Kamu bankalarının içini boşalttılar. Şimdi, 28 milyar liralık devlet iç borçlanma senedi (DİBS) verip ayağa kaldırmaya çalışacaklar. Bu önlem, 2001 krizinde uygulanan model. Varlık Fonu’nu Çin piyasalarından 1 milyar dolar borçlandırıyorlar. Türkiye ekonomisini getirdikleri nokta sürdürülemez ve yönetilemez bir noktadadır. Güveni bitirdikleri için kaynak girişi durdu. Seçimin sonucunu tanımama, seçim yenileme gibisinden bir süreç de eklenirse, asıl büyük çöküş ve ekonomik felaket o zaman ülkemizi yıllarca altından kalkamayacağı bir kriz dönemine sürükler.” yorumlarını dile getirdi.

Kurtuluş reçetesi

Mülteci sorunu, Kıbrıs, S-400, F-35, ABD ve NATO ile artan gerilimler hakkında görüşleri sorulan Toprak;

“Öncelikle herkesle kavga, herkesin içişlerine müdahale yaklaşımı dış politikada yürümez. Suriye, Irak, Libya, Mısır, İsrail hepsiyle kavgalıyız. Avrupa Birliği ülkeleri ile de ilişkiler derin dondurucuda. Bölgede Türkiye’nin diyalogu olan tek ülke Katar kaldı. ABD ise S-400 anlaşmasının feshedilmesinde ısrarlı. Hükümet direniyor. Bunun sonucu ağır ekonomik, askeri yaptırımlar olabilir. Bu ihtimal giderek güçleniyor. Dış politika ciddiyet ve devlet ağırlığı ister. İktidar bir an evvel akılcı, ulusal çıkarlarımızı önemseyen, karşılıklı çıkarları ve içişlerine saygıyı öngören bir politikaya yönelmeli. Komşularımızla hızla barışmalı, siyasi ve ekonomik işbirliğini güçlendirerek sınırlarımızın güvenliğini güvence altına alarak ekonomik kayıpları telafi yoluna gitmeliyiz. Ayrıca bir an önce stratejik plan oluşturularak, milyonlarca mülteciyi güvenli bir şekilde ülkelerine döndürmeliyiz. Bunları yaparken de ilk adım sandığa saygı. Sonra ise demokratikleşme ve hukuk devleti reformlarının uygulanması. Atatürk’ün bize emanet ettiği “Yurtta sulh, cihanda sulh” hedefi ile dış politikaya dönmeliyiz. Eğitimde ise bilimsel eğitime ve ileri teknoloji üretime bütçeden aslan payı ayrılarak net bir vizyon çizilmeli. Kurtuluş, bu reçetede. Ancak önemle tekrarlıyorum, birinci elzem adım; sandığa saygı ve demokratikleşmedir.” dedi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler