Sosyal Medya

Güncel

İflas ve konkordatolar sürüyor

Türkiye’de gittikçe derinleşen özel sektör borç sarmalı, her gün bir kaç şirketi daha kurban seçiyor. En son, Adana’nın ihracat şampiyonu…

İflas ve konkordatolar sürüyor

Türkiye’de gittikçe derinleşen özel sektör borç sarmalı, her gün bir kaç şirketi daha kurban seçiyor. En son, Adana’nın ihracat şampiyonu Garip Tavukçuluk’un konkordato haberi ile sarsıldık. Adana Valiliği, aç kalan civcivler için yem desteği sağlıyor. Fakat, Cumhuriyet Gazetesi’ne göre kanatlı üretiminde çöküş süreci başladı.  Güne 3 yeni  karamsar şirket haberi ile başlıyoruz:

 

Cumhuriyet:  Kanatlıda kara günler

 

Maliyetlerin yüzde 52 ila yüzde 100 arasında zamlandığı kanatlı sektöründe kriz büyüyor.

Köytür ve Keskinoğlu’ndan sonra 40 yıllık Garip Tavukçuluk da konkordato talep etti. Bu nedenle Adana ve Mersin’de 250-300 bin civciv telef oldu. Lades Piliç markasıyla bilinen Garip Tavukçuluk 2.5-3 milyon üreticiye üretim yaptırıyordu.

 

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği (TÜKEBİR) Genel Başkanı Abdullah Koç “Durum çok vahim. 2.5 milyon adet civciv de ölümle karşı karşıya” dedi. (Önemli Gelişme:  Adana Valisi Mahmut Demirtaş devreye girdi, civcivlere yem temin edildi)

 

Türkiye genelindeki beyaz et üreticilerinin yüzde 25’inin üretim yapamaz durumda olduğunu aktaran Koç, “3 bin-3 bin 500 firma üretim yapamaz durumda” diye konuştu. Artan konkordatolarla alacaklarının iyice biriktiğini söyleyen Marmara Bölgesi’ndeki bir üretici de “Sektörde batan batana… Her geçen gün çıkmaza giriyoruz” dedi.

 

Çözüm şart

 

TÜKEBİR’den aldığımız bilgilere göre 2018 Kasım’da Sakarya-Kocaeli Bölgesi’ndeki 1465 üretici firmanın 470’i; Ege Bölgesi’ndeki 3 bin firmanın da 400’ü artan maliyetlere dayanamayıp üretimini sonlandırmıştı. Son iki aydır sorunların daha da arttığını kaydeden Koç, “İşin buralara geleceğini söylemiştik. Karadeniz ve Ege bölgelerinden sonra şimdi de Malatya ve Elazığ’da aynı sorunlar yaşanıyor. Bu aşamalara gelinmeden çözülmeliydi. Günü kurtaran hamlelere değil, uzun vadeli programlara ihtiyacımız var” dedi.

 

Yeni zam kapıda

 

Beyaz et tüketiminin en çok nisan-ekim ayları arasında arttığına dikkat çeken TÜKEBİR Genel Başkan Yardımcısı Mazlum Öztürk, “Nisan ayından sonra beyaz ete spekülatif zamlar gelebilir” dedi. 2017 Aralık’ta 8.27 TL olan tavuk etinin fiyat, 2018 Aralık’ta 10.9 TL’ye çıkmıştı. Marmara ve Ege bölgelerindeki bazı tavuk yetiştiricilerinin 1 Şubat’tan itibaren kümeslerine civciv koymama kararı almasının tavuk üretimini düşürmesi halinde beyaz et fiyatlarında yeni bir zam yaşanması bekleniyor. (Kaynak:  Cumhuriyet)

 

 

30 yıllık fabrika üretimi durdurdu!

 

1988 yılında üretime başlayan, seramik ve çini alanında faaliyet gösteren Kütahya’nın önemli firmalarından biri olan Altın Çini 350 işçisini geçici olarak işten çıkararak üretimi durdurduğunu açıkladı. Firmadan sozcu.com.tr’ye yapılan açıklamada, Altın Çini’nin doğalgaz borcunu ödeyemediği için üretimi durdurduğu belirtildi.

 

Fabrikadan yapılan açıklamada, “Altın Seramik tesislerinde üretimin durdurulma sebebi ise yükselen doğalgaz ve elektrik maliyetleri ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklardan dolayıdır. Üstelik ÇİNİGAZ tarafından yapılan tebligatta 28 Ocak /2019 günü gazın kesileceği ve kesilmemesi için 4 milyon 255 bin TL’lik teminat istenmesi bu kararın alınmasına sebep olmuştur. ” ifadeleri kullanıldı.  (Kaynak:  Sözcü)

 

 

Kömürcüoğlu Mermer de konkordato ilan etti!

 

Ekonomide yaşanan sıkıntılar firmaları konkordato ilanlarına zorlarken, Denizli bu durumun en çok yaşandığı illerin başında geliyor.  Zor durumda kalan firmalar yasal haklarını kullanıp konkordato ilan etme yolunu seçiyor. Denizli’nin ihracat ve istihdamda önemli yeri olan mermer sektöründe konkordato ilan edenler arasına; sektörünün marka firmalarından Kömürcüoğlu Mermer Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.  de eklendi. Kömürcüoğlu Mermer’in konkordato talebini inceleyen Denizli Asliye Ticaret Mahkemesi, 18 Ocak’tan başlamak üzere 3 aylık geçici süre ile konkordato kararı verdi. Bu süre içinde konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olup olmadığını incelemek üzere 3 kişiden oluşan heyet görevlendirildi.

 

Kültür sanat faaliyetlerine verdiği destekle de tanınan Kömürcüoğlu Mermer, 2011 yılından bu yana Uluslararası Taş Heykel Kolonisi Festivali’ne ön ayak oluyor. Bu etkinliğe Denizli Büyükşehir Belediyesi de destek veriyor. Konkordato kararının şirketin varlığını sürdürebilmesi için geçici bir ekonomik tedbir olarak uygulandığı belirtiliyor.  (Kaynak:  Denizli Gazetesi)

 

Bir de mobilya üreticisi

 

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde faaliyet gösteren Dorsat Yapı ve Dekorasyon Malzemeleri Paz. San. Tic. Ltd. Şti. konkordato ilan etti. Maddi sıkıntılar yaşayan firma Evoline markasıyla ISO 9001 kalitesiyle ahşap ve dekorasyon sektöründe hizmet veren firmanın talebi, mahkeme tarafından kabul edildi.  (Kaynak:  Milli Gazete)

 

 

FÖŞ yazdı:  Borç sarmalının 50 tonu

 

Mega-projelerden kaçış var

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler