Sosyal Medya

Güncel

Huawei anlaşmazlığında yeni perde

Huawei konusunda yaşanan gelişmelerin ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerini ve olası bir anlaşmayı tehlikeye sokabileceğine dair endişeler varlığını koruyor. Huawei CEO’sunun…

Huawei anlaşmazlığında yeni perde

Huawei konusunda yaşanan gelişmelerin ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerini ve olası bir anlaşmayı tehlikeye sokabileceğine dair endişeler varlığını koruyor.

Huawei CEO’sunun tutuklanması ile başlayan olaylar zinciri ABD’nin Huawei sistemlerini kullanan ülkelere dair yeni açıklamaları ile sürüyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Huawei sistemlerini kullanan ülkelerle ‘güvenlik endişeleri nedeniyle’ partnerlik veya bilgi paylaşımı ilişkisine girmeyeceğini açıkladı.

İLGİLİ HABERHuawei gerginliği nelere mal olabilir?Huawei gerginliği nelere mal olabilir?

İLGİLİ HABERHuawei yöneticisi kefaletle serbest ama Çin yine de misilleme yaptıHuawei yöneticisi kefaletle serbest ama Çin yine de misilleme yaptı

Pompeo, Avrupa’daki ve diğer ülkelerdeki ulusların Huawei’nin telekomünikasyon ekipmanlarını uygulamak konusundaki riskleri anlamaları gerektiğini söyledi ve bunu yapan şirketin sistemlerini kullanmayacaklarını söyledi.

5G atom bombası değil

Öte yandan, Amerikalı bir gazeteciyle ilk röportajını ‘CBS This Morning’ programından Bianna Golodrgya ile gerçekleştiren Huawei kurucusu ve başkanı Ren Zhengfei, şirketinin eleştirilere konu olan ve 30’dan fazla ülkede uygulama kontratı yapılan 5G teknolojisiyle ilgili konuşarak “5G teknolojisinin askeri ekipmanla aynı seviyede olduğu söyleniyor. 5G atom bombası değil” ifadelerini kullandı.

Ren ayrıca, “Şimdi 5G’yi piyasaya sürüyoruz ve yakında 6G’yle de karşılayacağız. Ve gelecekte, Amerika Birleşik Devletleri için de uygun yeni ekipman olacağını söyledim” dedi.

Golodryga’nın “Bunu bir tehdit olarak görüyor musunuz” sorusunu cevaplayan Ren, “Hepsinden önce, bu büyük figürlere teşekkür etmek istiyorum. 5G çok fazla insan tarafından bilinmiyordu, ancak şimdi, bu büyük figürler 5G hakkında konuşuyor ve biz de daha etkili hale geliyoruz ve daha çok kontrata imza atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Golodryga, Ren’in bu cevabını iğneleme olarak nitelendirince, Ren teşekkürünü tekrarlayarak “Ben, reklamımızı yaptıkları için onlara gerçekten teşekkür ediyorum” dedi.

Eski CIA direktörü Michael Morell ise, Huawei’nin 5G teknolojisi üzerine yaptığı açıklamada “5G çok daha hızlı bir veri akışına izin veriyor. Bu durum, istihbarat servisinin veri çalma kabiliyetini önemli ölçüde artırır” ifadelerini kullandı.

Morell ayrıca, “5G çok daha fazla cihazın internete bağlanmasını sağlayacak. Daha çok cihazın bağlanması ise, ajanlık için daha fazla platform oluşmasına neden olur” dedi.

Trump: 5G ve hatta 6G’yi en kısa sürede ABD’de istiyorum

ABD Başkanı Donald Trump ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda 5G teknolojisinin ABD’de olması gerektiğini belirterek “ABD’de en kısa sürede 5G ve hatta 6G teknolojisini istiyorum. Mevcut standarttan çok daha güçlü, daha hızlı ve daha akıllı. Amerikan şirketleri çabalarını artıracak ya da geride kalacak. Geride kalmamız için hiçbir sebep yok” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler