Sosyal Medya

Güncel

Hong Kong patlamak üzere

Hong Kong kaosla sıkı yönetim arsında ince çizgide dansediyor

Hong Kong patlamak üzere

Hong Kong’da Çin karşıtı göstericilerin havalimanını işgali sürerken, şiddetin dozu da artıyor.  Bloomberg TV’ye göre Çin ajanı olduğu iddia edilen bir sivil göstericiler tarafından rehin alındı. Hong Kong havalimanında uçuşların çoğu iptal. Çin Cathay Pasifik’i sabote ederek göstericilere misilleme yapıyor.  Ekonomide ağır hasar var.  Havalimanında polisin gösterilere müdahale etmemesi ise dikkat çekiyor. Hong Kong lideri Lam halk desteğini kaybetmek üzere olabilir.

 

Beijing’in komşu Şenzen ve Guandong eyaletlerine asker ve polis yığdığı haberleri arasında, otoriteler gösterilerin teröre dönüştüğünü iddia ederek, askeri müdahale tehdidini yeniledi.

 

Financial Times’a konuşan Risk Kontrol Danışmanlığı  Steve Vickers and Associates’in başkanı Steve Vickers’e göre, Beijing açısından Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü olan 1 Ekim gösterilerin yatışması için son mühlet. Beijing bu özel günün Hong Kong’da isyanla gölgelenmesine izin vermez.

 

Ancak Hong Kong’a askeri müdahale veya sıkıyönetim ilanı da Çin açısından çok cazip bir seçenek değil. Hong Kong Çinli şirketlerin FX cinsinden kredi buldukları bir numaralı merkez. Daha genel olarak, özel mevzuata tabii ticaret ve finansman bölgesi olarak Hong Kong Çin’in tek parti sisteminin izin vermediği bir dizi ekonomik faaliyetin gerçekleştirildiği ve Çin’e büyük faydalar sağlayan bir cüce.

ABD Kongresi müdahale durumunda Çin’e yaptırım uygulayabilir. Yatırımcılar olası insan hakları ihalelerini bahane ederek Çin menkul kıymetlerini satabilir.

 

Hong Kong’da en ufak bir uzlaşma ihtimali görülmemesi (çünkü göstericilerin somut talepleri belli değil), Asya (Hong Kong Havalimanı bölgenin korgo nakliyatının %5’ni gerçekleştiriyor) ve Gelişmekte Olan Piyasalar’ın toparlanmasını geciktirecek. Hong Kong yanında Arajntin’de de satışlar sürerken, uzmanlar artık küresel bir bulaşıcı panik atağından çekiniyor.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler