Sosyal Medya

Güncel

Haftanın zon zammı geldi..  Bildiniz! Sigara

British American Tobacco (BAT) grubunun sattığı sigaraların fiyatları değişti. BAT Türkiye tarafından sigara satışı yapan büfe ve marketlere gönderilen yeni…

Haftanın zon zammı geldi..  Bildiniz! Sigara

British American Tobacco (BAT) grubunun sattığı sigaraların fiyatları değişti. BAT Türkiye tarafından sigara satışı yapan büfe ve marketlere gönderilen yeni fiyat listesinde sigaralara paket başına 3 TL zam geldiği belirtildi. 3 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak zamla bu gruptaki en ucuz sigaranın fiyatı 11 TL’den 14 TL’ye yükseldi. Aynı gruptaki en pahalı sigaranın fiyatı ise 18 TL’ye çıktı.

 

Philip Morris’de de sigara fiyatlarıyla ilgili zammın yarın sabah itibarı ile netleşeceği öğrenildi.

 

Sigara fiyatlarına ise en son Temmuz ayının ilk günlerinde Gelir İdaresi, sigarada ÖTV miktarına artış yapması ile zam gelmişti.

 

Doğal gaz, elektrik ve tütün zamlarıyla birlikte, TCMB’nin enflasyon hedefleri de daha dumanı tüterken rafa kalktı.   Bu zamlardan ilk ikisi  tüm maliyetleri yukarı çekerek bir enflasyon spiraline  neden oluyor.

 

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e göre  Merkez Bankası, elektriğe ve doğalgaza gelen acımasız zamların vatandaşın hayatına nasıl dokunacağını hesapladı. Merkez’in yaptığı hesaplamalara göre, elektriğe ve doğalgaza yapılan yaklaşık yüzde 15 civarındaki zamlar tüketici enflasyonunu (TÜFE) hem doğrudan hem de dolaylı yoldan vurarak tüketici fiyatlarının 1.2 puan yükselmesine yol açacak. Merkez Bankası, yayımladığı son Enflasyon Raporu’nda “Elektrik ve Doğalgaz Fiyat Artışlarının Tüketici Fiyatlarına Dolaylı Etkileri” konulu teknik bir çalışmaya yer verdi. Elektrik ve doğalgaz zamlarının, enflasyonu hem doğrudan hem de dolaylı yollardan etkilediği belirtilen çalışmada, Türkiye’de elektriğin büyük bir bölümünün doğalgazdan üretilmesi nedeniyle doğalgaza yapılan zamların elektrik üretim fiyatlarını ayrıca etkilediğine dikkat çekildi.

 

 

FÖŞ anlattı:  Sonbaharda yeni zamlara hazırlıklı olalım

 

FÖŞ anlattı:  İçki ve tütün zamlarının anlamsızlığı

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler