Sosyal Medya

Güncel

Gündem tarım dışı istihdam ve Powell konuşması

ABD'den güçlü veriler ve Powell’ın şahince ifadeleri tahvil pazarında şok yaratabilir.

Gündem tarım dışı istihdam ve Powell konuşması

Dün hisse senetleri ABD’den gelen güçlü fabrika siparişleri ve hizmetler verisi sayesinde coşkuyu sürdürürken, tahvil pazarında orta ölçekli bir deprem yaşandı.  Tüm dünya için gösterge olan ABD 10 yıllık DİBS’in getirisi bir hafta içinde %1.46’dan %1.57’e zıpladı. Alman ve Japon DİBS de bu hareketi takip etti.

Bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi (160 bin  artış bekleniyor) ve ardından Fed FOMC toplantısı öncesi son konuşma olan Powell’ın açıklamaları tahvil ve döviz pazarına yön verecek.  Güçlü veriler ve Powell’ın şahince ifadeleri tahvil pazarında şok yaratabilir.

 

Ahlatcı Yatırım gündemi şu başlıkla özetledi: “Bugün, ABD TDİ Datası ve Fed Başkanı Powell’ın Açıklamaları Ön Planda…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya’da açıklanan Fabrika Siparişleri verisi Temmuz ayında piyasa beklentisinden daha fazla  düşüş gösterdi ve -2,7 olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişimi (ADP) verisi Ağustos ayında piyasa  beklentisi üzerinde 195 bin kişi artış gösterdi. ABD’de açıklanan Hizmet PMI verisi Ağustos ayında piyasa beklentisi hafif altında 50,7  düzeyinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Fabrika Siparişleri verisi Temmuz ayında piyasa beklentisi üzerinde artış gösterdi ve yüzde 1,4  olarak gerçekleşti.

ABD’de açıklanan ISM Hizmet PMI verisi Ağustos  ayında piyasa beklentisi üzerinde 56,4 düzeyinde  gerçekleşti. ABD  borsaları günü yükseliş ile tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, kurun fiyatlamalarda dün, 5,6476-5,7004 bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 5,6855  seviyeleri civarında tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi günü yüzde 0,20 değer kazanımı ile 100.278  puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 8,0 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama  maliyeti dün, yüzde 19,60 düzeyinde gerçekleşti. Yurtiçinde gösterge  tahvil getirisi yüzde 1,14 düşüş ile yüzde 15,63 ve on yıllık tahvil  getirisi yüzde 1,24 yükseliş ile yüzde 15,49 düzeyinde günü tamamladı.

 

USDTRY

 

Haftanın dördüncü işlem gününde, global piyasalarda dolarda devam  eden görece zayıf seyre rağmen TL’de yaşanan değer kayıpları  sonrasında kurun fiyatlamalarda 5,7004 seviyeleri civarını test ettiği  görüldü. Gün içerisinde, 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan  gerilemenin TL fiyatlamalarına sınırlı olumlu yansımaları görülürken  kurda yükseliş isteğini bir miktar sınırladığı izleniyor. Diğer  taraftan, ABD’de açıklanan ekonomik verilerin genel görünümde bir  çoğunun beklentileri karşılaması global piyasalarda dolarda kısmi  toparlanmaları desteklediği izleniyor.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun psikolojik seviyesi olan 5,6800 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya  devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,7300, 5,7500 ve 5,7800 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri  çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,6200, 5,6000 ve 5,5600 destek seviyeleri izlenebilir.

 

EURTRY

Haftanın dördüncü işlem gününde, Almanya’da açıklanan Fabrika Siparişleri verisi Temmuz ayında bir önceki aya göre sert düştü ve  yüzde -2,7  düzeyinde gerçekleşti.  Gün içerisinde, TL’de yaşanan değer  kayıpları sonrasında çaprazın fiyatlamalarda 6,3123 seviyeleri  civarını test ettiği görüldü. Yurtiçinde 5 yıllık CDS risk priminde  yaşanan iyileşme eğiliminin TL fiyatlamalarına olumlu yansımaları  görülürken çaprazda yükseliş isteğini bir miktar sınırladığı izleniyor.

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın psikolojik seviyesi olan 6,2500 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya  devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru geçişlerde 6,3240, 6,3500 ve 6,3700 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, çapraz  fiyatlamalarında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 6,2300, 6,2000 ve 6,1800 destek seviyeleri izlenebilir.  (FOREKS haber merkezi)

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler