Goldman Sachs’dan petrol tahmini

Goldman Sachs, 2019 için petrol fiyat tahminlerini, küresel üretimdeki artışı ve şaşırtıcı bir şekilde direnç gösteren ABD kaya gazı üretimini sebep göstererek aşağıya çekti
12:328 Ocak 2019
Goldman Sachs’dan petrol tahmini
Goldman Sachs, 2019 için petrol fiyat tahminlerini, küresel üretimdeki artışı ve şaşırtıcı bir şekilde direnç gösteren ABD kaya gazı üretimini sebep göstererek aşağıya çekti

Ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, aşırı arz endişeleri sebebiyle 2019 petrol fiyat tahminini düşürdüğünü açıkladı.

Amerikan yatırım bankası, Pazar günü yayınladığı raporunda uluslararası gösterge Brent ham petrolü için beklentisini 70 ABD Doları’ndan ortalama 62.50 ABD Doları seviyesine indirdi.

Goldman Sachs pazar günü yayınladığı yatırım raporunda artık uluslararası gösterge Brent ham petrolünün 2019 yılı ortalama fiyatını 70 Dolar yerine 62.50 Dolar; ABD West Texas Intermediate (WTI) ‘nin 2019 ortalama fiyatını ise 64.50 Dolar yerine 55.50 Dolar olarak öngördüğünü açıkladı.

Damien Courvalin ve Jeffrey Currie’nin de dahil analistler hazırladıkları raporda “2019’da petrol piyasasının şu sebeplerle düşük marjinal maliyetle dengelenmesini bekliyoruz: yılın başı itibariyle daha yüksek stok seviyeleri, maliyet enflasyonundaki gözleme rağmen sağlam duran kaya gazı üretimi ve düşük maliyetle yapılan üretim kapasitesinin artması” şeklinde bir açıklamada bulundular.

‘Aşırı karamsar’ büyüme görünümü Pazartesi günü, petrol fiyatları Aralık ayındaki 18 aylık en düşük seviyelere yükselmeye devam ederken, OPEC ve OPEC dışı üretim kesintileri bir miktar destek sağladı.

Geçtiğimiz ay, OPEC 2019’un başından itibaren piyasaya günde 800.000 varil daha az arz vermeyi kabul etmişti. Rusya’nın da dahil olduğu 10 üreticinin daha petrol karteline destek vermesiyle toplam üretim indirimleri 1,2 milyon varile kadar çıktı.

OPEC öncülüğündeki enerji ittifakının üretim kesintisinin amacı, ABD başta olmak üzere küresel üretimdeki artışın etkilerini sınırlamaktı. Sadece geçen yıl ABD’de üretimin neredeyse yüzde 20 artarak günlük yaklaşık 12 milyon varile çıktığı söylenmekte ki bu rakam ABD’yi Suudi Arabistan ve de Rusya’nın önünde dünyanın en büyük petrol üreticisi yapabilir.

Brent fiyatlarına bakıldığında geçtiğimiz Pazartesi gününden bu yana art arda 5 gün yükselip yüzde 10’dan fazla değer kazanmış gözüküyor.

Öte yandan, finansal piyasalar da bir yandan vadeli ham petrol piyasasına destek sunarken diğer yandan da ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde başlayan yeni turu dikkatle takip ediyorlar.

Washington ve Pekin arasındaki bir ticaret savaşı kaygıları önümüzdeki dönemde ekonomik yavaşlama endişelerini daha da alevlendirebilir ve bu durum da şüphesiz petrol talebini olumsuz yönde etkileyecektir.

Goldman Sachs’taki analistler de bu noktaya raporlarında şu şekilde dikkat çektiler: “Petrol piyasası aşırı karamsar bir büyüme görünümünü de fiyatlandırdı. O yüzden de küresel büyüme yüzde 2,5’ün altına düşmediği sürece fiyatlarda bir miktar iyileşme kaydedilebilir.”

Yorumlar

Son güncelleme: 12:328 Ocak 2019
Paylaş Tweet