Gelişmekte olan ülkelerin acısı dinmeyecek mi?

2019 yılında gelişmekte olan ülke piyasalarında rahatlama olacağı beklentilerine inanmayan Citigroup ve UBS zor günlerin devam edeceği görüşünde
14:009 Ocak 2019
Gelişmekte olan ülkelerin acısı dinmeyecek mi?
2019 yılında gelişmekte olan ülke piyasalarında rahatlama olacağı beklentilerine inanmayan Citigroup ve UBS zor günlerin devam edeceği görüşünde

Uzmanların büyük bir bölümü 2019 yılının gelişmekte olan ülke piyasaları için 2018 yılından daha ılımlı olacağı görüşündeler. Hatta bazı ekonomistler gelişmekte olan ülke piyasalarının oldukça çekici getiriler vaat edeceğini belirtiyorlar. Ve özellikle son dönemde oldukça dalgalı seyreden Amerikan hisselerinden çıkış yönünde fikir belirtiyorlar.

İLGİLİ HABERDev fonların 2019 tahminleriDev fonların 2019 tahminleri

Ama UBS ve Citigroup bu görüşü paylaşmıyorlar.

Yılın ilk günlerinden itibaren gelişmekte olan piyasalarda görülen kazançlar bu iki kurumu daha az kötümser olmaya itmemiş görünüyor.

Global ticarette durgunluk beklentisi

Çin’in finansal sistemine daha fazla nakit enjekte etmesi ve Fed’in 2019 yılında faiz artışlarına ara verebileceği gibi beklentiler bulunurken UBS’e göre gelişmekte olan piyasalara dair esas riskler başka noktalarda yer alıyor.

UBS stratejistleri önemli göstergelerin global ticarette bir daralma olacağı konusunda birleştiği ve bunun 2019’un ilk çeyreği gibi kısa bir sürede görülebileceği konusunu işaret ettiklerini belirtiyorlar.

Pazartesi günü paylaştıkları notta UBS eğer global ticaret bir resesyona girerse, ki biz bunu bekliyoruz, gelişmekte olan ülke para birimleri bir başka değersizleşme döngüsüne daha girebilir diyor.

Borçların geri ödeneceği zamanlara dikkat

Citigroup stratejistleri de özellikle gelişmekte olan ülkelerin borçlanmaları konusunda kötümser bir tablo çiziyor.

Citigroup halihazırda Amerikan ve global hisse senedi piyasalarındaki dalgalanmaların baskısı altında olan tahvil piyasalarının yeni borçlanmalarla gerilebileceğini belirtiyor.

Geri ödenmesi gereken borçlar göz önüne alındığında önümüzdeki dönemin sıkıntılı olabileceğini işaret eden Citigroup özellikle Ocak ve Mart aylarına dikkat çekiyor.

 

Yorumlar

Son güncelleme: 14:009 Ocak 2019
Paylaş Tweet