Gelişmekte olan piyasalar risk iştahında optimumu yakaladı mı?

Gelişmekte olan piyasalar 2019 yılına keyifli başlamış görünüyor
13:058 Ocak 2019
Gelişmekte olan piyasalar risk iştahında optimumu yakaladı mı?
Gelişmekte olan piyasalar 2019 yılına keyifli başlamış görünüyor

MSCI para birimi endeksi Temmuz 2018’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı * Endonezya Rupi’si, Asya’daki iyimserliğin bayraktarlığını yapıyor

Yıl başlayalı daha sadece 1 hafta oldu, ancak gelişmekte olan piyasalar 2019’da kendini gayet iyi hissediyor gibi görünüyor. Gelişmekte olan piyasa varlıkları, haftanın ilk gününde yine yükselişte idi.

Bloomberg’de yer alan habere göre, yatırımcılar, Çin’in mali sisteme daha fazla nakit ayırması ve Fed’in faiz artırımlarına ara vereceği beklentisi ile moral bulmaya devam ediyor.

Endonezya Rupi’si dün bir ara 2015’ten bu yana en yüksek kazancını kaydetti ve MSCI EM Döviz Endeksi’nin Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına öncülük etti.

Dün itibariyle hisse senedi gösterge endeksi, son iki aydaki en iyi 2 günlük hareketini tamamladı.

Bu kazançların altını çizerken, geçtiğimiz hafta yükselen piyasa hisse senetlerini ve tahvillerini alan ETF’lere (Exchange-Traded-Fund) 1.4 milyar dolar giriş olduğunu da unutmamak gerek.

Rabobank Londra’da gelişmekte olan piyasalar döviz stratejisti olan Piotr Matys Pazartesi günü yazdığı raporunda konuyu “Goldilocks (*) senaryosu 2018 boyunca paçavraya dönmüştü. Ancak, cuma günü Fed Başkanı Jerome Powell’in piyasalara duymak istediklerini söylemesi ile bu ifade de tozlu raflardan tekrar indirildi.” diye yorumladı.

Goldilocks ve 3 Ayı isimli bir masaldan esinlenerek finansal piyasalara giren bu terim, ‘ne az, ne çok, tam kıvamında’ olan durumları tasvir etmekte kullanılıyor.

Powell, Cuma günkü politika yapıcıların piyasaları “dikkatle dinlediklerini” söyleyerek Dolar’a değer kaybettirmeyi ve daha riskli enstrümanlara iştahı artırmayı başardı ki bu konuşmadan sadece birkaç saat önce küresel ekonomik görünüm, beklenenden daha iyi bir gelen ABD istihdam raporundan bir destek almıştı bile.

Öte yandan Cuma daha erken saatlerde de Çin Merkez Bankası, munzam oranlarını yüzde 1 puan düşürerek potansiyel olarak yaklaşık 117 milyar dolar likiditeyi piyasalarda serbest bırakmıştı.

Piyasalardaki kötümserler (Ayılar), geçen yılın başındaki kazanımların ne kadar çabuk buharlaştığını hatırlatırken, iyimserler de (Boğalar) gelişmekte olan ülkelerin varlıklarının dönme noktasına yakın olduğunu söylüyor.

Yatırımcılara geçen seneki satış dalgasından önce ‘sat’ sinyali veren Bank of America’nın Bull & Bear Göstergesi, Haziran 2016’daki Brexit referandumundan beri ilk kez geçtiğimiz hafta riskli varlıklar için ‘al’ tavsiyesinde bulundu.

Citigroup Inc. gelişmekte olan hisse senetlerinin görünümünü yükseltirken BlackRock, cazip değerlemelerin gelişmekte olan ülke varlıkları için bir destek sağladığını vurguladı.

Risk Primi JPMorgan Chase & Co. tarafından derlenen verilere göre, gelişmekte olan piyasalarda işlem gören en büyük borsa yatırım fonu iki aydan uzun bir süredir en yüksek kazancına imza atarken, bu ülkelerin dış borçları üzerindeki risk primleri de  Kasım 2016’dan bu yana en büyük daralmayı gerçekleştirdi.

Diğer yandan Pazartesi günü başlayacak ve iki gün sürecek olan ABD-Çin ticaret müzakereleri piyasa için bir risk oluştursa da, Singapur’daki Toronto Dominion Securities’de kıdemli stratejist olan Mitul Kotecha’ya göre her iki tarafın da bir anlaşmaya varmak istemesi için iyi nedenleri var: “ABD esas itibariyle piyasalarda oluşan baskı ve beklenti yüzünden bir anlaşmaya varmak zorunda hissederken, büyümenin yavaşlaması ile karşı karşıya kalan Çin de benzer şekilde bir miktar başarı ile masadan uzaklaşmak isteyecek. Bu da, bir şekilde bir anlaşmayı daha muhtemel hale getiriyor.”

Yorumlar

Son güncelleme: 13:058 Ocak 2019
Paylaş Tweet