Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Gelişmekte olan piyasalar güçlü kazançlar için hazır

Morgan Stanley Pazartesi günü yayınlanan bir raporda, gelişmekte olan pazarların bir güçlü bir rally için hazır olduğunu öngördü ve MSCI…

Gelişmekte olan piyasalar güçlü kazançlar için hazır

Morgan Stanley Pazartesi günü yayınlanan bir raporda, gelişmekte olan pazarların bir güçlü bir rally için hazır olduğunu öngördü ve MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksinin hedefini 2019’un sonu için yüzde 8 artırdığını duyurdu.

Yatırım bankası Pazartesi günkü bir raporda, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksinin, diğer faktörlerin yanı sıra, Pekin’den gelen ilave teşvikler ve Çin hisse senetleri üzerindeki yükseliş ile daha da yükselebileceğini belirtti. Çin hisse senetleri endeksin yüzde 32,12’sini oluşturuyor.

Bu yıl şu ana kadar, anakarada işlem gören en büyük hisselerin endeksi olan CSI 300 ile Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, MSCI’nin yükselen piyasalar endeksinden daha iyi performans gösterdi.

Aynı raporda Morgan Stanley, Çin hisse senetleri hakkında daha da olumlu düşünmeye başladıklarını ve de 2019 yılı boyunca bu hisselerin gelişmekte olan piyasalardaki toparlanmaya öncülük etmesini beklediklerini belirtti.

Morgan Stanley’e göre ABD ile Çin arasında bir ticaret anlaşmasının imzalanması ihtimalinin artması da görünümünü daha da cazip kılıyor.

Buna ek olarak rapor, Çin’in yakın zamanda işleme koyduğu teşvik ve önlemlerin etkililiğinin piyasanın beklediğinden daha iyi olduğuna dikkat çekiyor. Öyle ki, Ocak ayında ekonomideki kredi ve likidite koşullarının genel bir göstergesi olan banka kredileri ihracı ve toplam sosyal finansman rekor seviyeye çıkmış durumda.

Uzmanlar, bu kredilerdeki gelişmelerin Pekin’in yavaşlayan ekonomisini hızlandırmak için uyguladığı baskıların bir sonucu olduğunu düşünüyorlar.

Muhtemel Bölgesel Büyüme

Geçen hafta, Pekin ülkede vergi indirimleri ve diğer bazı araçlar yoluyla büyümeyi güçlendirmek için yeni tedbirler aldığını duyurmuştu.

Morgan Stanley’e göre yapılan bu son duyurularla ülkenin gevşetme önlemleri tam hıza çıktı ve bu da Çin’in ekonomik büyümesini ve işgücü piyasasını dengelemek için yeterli olacak ve de sonuç olarak 2019 yılının ikinci çeyreğinden itibaren dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için daha hızlı bir büyüme oranına işaret edecek.

ABD bankasına göre aslında gelişmekte olan diğer ülkeler de Pekin’in bu teşvik politikalarından yararlanabilir: “Çin’in teşviki, bölgeye (ve dünyaya) imalat ticareti, turizm dâhil hizmet talebi ve ayrıca doğal kaynaklara olan ihtiyaç konularında fayda sağlayacaktır”

Morgan Stanley, ralliden faydalanacak ülkelerin başında Çin, Hindistan, Endonezya, Singapur ve Brezilya’yı gördüğünü belirtiyor.

Banka, daha pembe bir yükselen piyasa görünümünün ortaya çıkmasının diğer nedenlerinden biri olarak ise bölgedeki şirketlerin beklenenden daha iyi kazançlar elde ediyor olmasını gösteriyor.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler