Sosyal Medya

Güncel

Futbolda beinSports sıkıntısı bitmiyor

Futbol da para kazandırmıyorsa, hükümet neyi yanlış yapıyoruz diye düşünmeli

Futbolda beinSports sıkıntısı bitmiyor

beinSports’un sözleşme ücretini karşılayacak kadar gelir elde edemediği gerekçesiyle tenzilat istediği ve Türkiye’den çekilmeyi düşündüğü, Futbol Federasyonu ve klüplerin direndiği haberleri transfer sezonu öncesi spor basınında manşet olmuş, fakat Futbol Federasyonu ve beinSports tarafında yalanlanmıştı. Ama ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Durağanlaşan ekonomi, fahiş abone ücretleri ve futbolun tadının kaçması gerçekten beinSports’un gelir akımını düşürmüş olabilir. OdaTV yazarı Ayhan Kara ve Cumhuriyet Gazetesi milli sporumuz futbolda yaşanan krizi satırlarına taşıdı:

 

 

Ayhan Kara: Türk futbolunu büyük bir çöküş bekliyor

 

Futbol ekonomisini masaya yatırıp raporlaştıran ünlü danışmanlık ve denetim kuruluşu Deloitte’nin son olarak yayınladığı “Futbol Finansı Yıllık Değerlendirme Raporu”nun 2017-18 dönemi açıklandı. Buna göre Türkiye, Rusya’ya geçilerek Avrupa’nın altıncı büyük futbol ekonomisi iken yedinci sıraya geriledi. Dünya Kupası’nın Rusya’da düzenlenmesi bu ülkenin futbol gelirlerini arttırdı. İlk sırada her zaman olduğu gibi 5,4 milyarla İngiltere var. İkinci Almanya 3,1 milyar, üçüncü İspanya 3 milyar, dördüncü İtalya 2,2 milyar, beşinci Fransa 1,7 milyar, altıncı Rusya 813 milyon ve yedinci Türkiye 731 milyon gelir elde etti 2017-18 sezonunda. Bu tablo, Türk futbolunun marka değerinin düştüğünün işareti.

 

731 milyonun dağılımında 376 milyonla yayın hakları önde ama bu alanda Digitürk-beIN Sports’la yaşanan kriz hiç de iyiye alamet değil. Bu kriz devam ederse Türk futbolunu büyük bir çöküş bekliyor, bizden söylemesi. Bu bir felaket tellallığı değil, bilakis ciddi bir uyarı olarak algılanmalıdır. Şurada dört hafta sonra ligler başlıyor ve hala bu ciddi kriz aşılabilmiş değil. İşin ilginç yanı, ne zaman aşılacağı da belli değil! İkinci sıradaki sponsorluk geliri 242 milyon. Maç geliri 74 milyon, ticari gelirler de 39 milyon. Sponsorluk gelirleri de alarm veriyor çünkü genel ekonomik tablo da iç açıcı değil ülkede. Bu da kulüpleri kara kara düşündürüyor. Ey iktidar, ey TFF!.. Buraya yoğunlaş, eğitime yoğunlaş; sadece polisiye-adliye önlemlerle futbolda şiddeti önleyemezsiniz. Bunu da anlayamıyorsanız yazıklar olsun.  (Alıntıdır, tamamı burada)

 

 

Cumhuriyet:  Ekrana kriz golü

 

Geçen sezonun sonundan bu yana TFF, kulüpler ve yayıncı kuruluş beIN Sports arasında yaşanan ‘ödeme krizi’nin perde arkasında bozulan Türkiye ekonomisi çıktı. Yaklaşık 2 aydır yapılan toplantılarda uzlaşamayan taraflar, birbirlerini ‘yerine getirilmeyen sözler’ nedeniyle suçlarken, beIN Sports’un zarara karşın 1 yıl daha taahhütlerini yerine getireceği ancak gelecek yıl Türkiye pazarından ayrılabileceği öne sürüldü. Önceki yıllarda, bireysel satışların yanı sıra toplu maç izlenen kafe, restoran, lokal, otel gibi alanlardan parar kazanan yayıncı kuruluş, yüklü ödeme yapan bu kurumların geri çekilmesiyle önemli bir zarara uğradı. Ayrıca geçen sezonlarda dönem dönem Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve MKE Ankaragücü taraftarlarının başlattığı, “dekoderler iade” hareketinin de önemli bir zarara yol açtığı yayıncı kuruluşa yakın kaynaklarca doğrulandı. 4 büyük kulübün yöneticileri arasındaki gerginliğin yol açtığı dekoder iadeleri de eklenince beIN Sports, yıllık 100 milyon doların üzerinde zarar etmeye başladı.

 

Kulüpler rest çekti, TFF zorda

 

Geçen sezonun sonunda bıçak kemiğe dayandığında Katarlı şirket, yaşadığı sorunları önce TFF, sonra Kulüpler Birliği ile paylaşıp indirim ve döviz kurunun tamamının sabitlenmesini istedi. Kulüpler, indirim konusuna sıcak bakmayınca yayıncı kuruluş ekonomik darlığı gerekçe göstererek geçen hafta yapılması gereken ödemeyi gerçekleştirmedi. TFF’nin yeni yönetimi kasasındaki rezerv paranın Yıldırım Demirören döneminde kulüplere verilmesi nedeniyle “mahsuben ödeme” yöntemini işletemeyince Kulüpler Birliği, transfer döneminin en sıcak günlerinde yaşanan para krizi nedeniyle, “Gerekirse teminat mektubu kullanılsın” kararı aldı. Sözleşme gereği TFF’yi muhattap kabul eden Kulüpler Birliği Vakfı’nın.

 

 

TFF’nin zararı 80 milyon dolar

 

TFF ve kulüplerin yaşadığı zorluğun bir nedeni de yıllarca öncesine dayanan ek paket yayın hakkı konusunda yaşanan anlaşmazlık. TFF ile yayıncı kuruluş 80 milyon dolarlık ek paket ödemesi nedeniyle mahkemeleşmiş, TFF faiziyle 90 milyon doları geçen bu davayı kaybetmişti. Söz konusu parayı peşin alıp kulüplere dağıtan TFF’nin, kaybedilen bu dava nedeniyle rezerv para sorunu yaşadığı biliniyor.

 

(Kaynak burada)

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler