Sosyal Medya

Güncel

FÖŞ video: Demokrasi Elden Giderse Fakirleşiriz

Demokrasi ve bir ülkenin kalkınması, yani zenginleşmesi arasındaki yakın ve doğrusal ilişki maalesef anlaşılmıyor. Halbuki bu konuda bir dizi ekonomik…

Demokrasi ve bir ülkenin kalkınması, yani zenginleşmesi arasındaki yakın ve doğrusal ilişki maalesef anlaşılmıyor. Halbuki bu konuda bir dizi ekonomik çalışma var. Prof. Daron Acemoğlu’na göre demokrasiye geçişi başarıyla sürdüren ülkeler dikta ve eksik demokrasi rejimlerine nazaran %25 daha hızlı büyüyor.

 

İstanbul seçimlerinin nasıl sonuçlanacağı bu anlamda çok önemli. “Halk vicdanını” tatmin etmeyen bir kararla seçimin AKP’ye verilmesi veya tekrarlanması Türkiye’de demokrasinin sonu olarak algılanacak. Seçimden sonra yapılan Mediar ve TEAM anketleri İstanbul seçmeninin usulsüzlük iddialarına inanmadığı ve yeniden seçim istemediğini ortaya koyuyor.

 

Bu videoda demokrasinin nasıl büyümeyi hızlandırdığını örneklerle anlattım.  Özgür seçim, özgür medya, özgür yargı ve akademi olmadan Türkiye’nin diğer hangi reformları yaparsa yapsın kalkınması imkansızdır.

 

Tüm FÖŞ, Cüneyt Akman ve ParaAnaliz videoları için tıklayın

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler