Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

FLAŞ… FLAŞ… BREXIT ANLAŞMASI YİNE REDDEDİLDİ!

İngiliz parlamentosu revize edilmiş Brexit anlaşmasını da reddetti. Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda yapılan oylamada 242 onay oyu, 391 ret oyu…

FLAŞ… FLAŞ… BREXIT ANLAŞMASI YİNE REDDEDİLDİ!

İngiliz parlamentosu revize edilmiş Brexit anlaşmasını da reddetti. Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda yapılan oylamada 242 onay oyu, 391 ret oyu kullanıldı. Anlaşma 15 Ocak’taki ilk oylamada da ezici çoğunlukla reddedilmişti.Başbakan Theresa May, içerdiği Kuzey İrlanda sınırına ilişkin ”tedbir maddesi” nedeniyle tepki çeken anlaşmanın metnini değiştirmeyi başaramamış ancak maddenin kullanım koşullarına ”açıklık getiren” bir ortak belge üzerinde AB ile uzlaşmıştı.

 

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE İLK AÇIKLAMA

İngiltere parlamentosunda yapılan ve Brexit anlaşmasının reddedildiği oylamanın ardından Avrupa Birliği’nden beklenen açıklama gecikmedi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın sözcüsü, anlaşmanın reddedilmesinin anlaşmasız ayrılık riskinin belirgin bir şekilde yükseldiğini söyledi.

Sözcü, “Bu akşamki sonuçtan dolayı üzgünüz. Avrupa Birliği tarafı olarak, bir anlaşmaya varabilmek için her şeyi yaptık. Daha fazla ne yapabileceğimizi görmek zor. 29 Mart’a sadece 17 gün kaldı ve bugünkü oylama anlaşmasız Brexit riskini belirgin bir şekilde artırdı. İngiltere erteleme talebini gerekçelendirmeli. 27 AB ülkesi bunu değerlendirecek ve oybirliği ile karar verecek” ifadelerini kullandı.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

İngiltere Başbakanı May, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, “Parlamento yarın anlaşmasız Brexit’i oylacak, anlaşmasız Brexit birliğe zarar verecektir. Brexit erteleme oylaması ise Perşembe günü yapılacak” dedi.

Oylamadan önce tyaptığı bir açıklamada Theresa May İş dünyasının belirlilik istediğini vurgulayarak şöyle konuşmuştu: “Eğer anlaşma kabul edilmezse, tek belirlilik ‘belirsizliğin devam etmesi’ olacak.”

Anlaşmanın kabul edilmemesinin olası sonuçlarına ilişkin de uyarıda bulunan Theresa May, “Eğer anlaşma bu gece geçmezse, Brexit gerçekleşemeyebilir.” demişti.

İngiltere Başbakanı’nın parlamentoyu ikna etmek amacıyla bir red kararının Brexit’in ortadan kalkacağına ilişkin iddialarına rağmen piyasalar sonucun anlaşmasız bir Brexit olmasından endişe ediyor.

BREXIT SÜRECİ BU NOKTAYA NASIL GELDİ?

Anlaşma 15 Ocak’taki ilk oylamada da reddedilmişti.

Anlaşmanın reddedilmesinin ardından Theresa May, AB ile bir dizi daha görüşme yapmış ve oylamadan bir gün önce tedbir maddesinde bazı değişiklikler yapılması konusunda anlaşmıştı.

Başbakan Theresa May, içerdiği Kuzey İrlanda sınırına ilişkin ”tedbir maddesi” nedeniyle tepki çeken anlaşmanın metnini değiştirmeyi başaramamış ancak maddenin kullanım koşullarına ”açıklık getiren” bir ortak belge üzerinde AB ile uzlaşmıştı.

May, belgeyle İngiltere’nin ”tedbir maddesi”ne ”yasal bağlayıcılığı olan” tahditler getirdiğini iddia ediyordu.

Maddeye karşı çıkanlar, bu yeni belgenin herhangi bir yenilik getirmediğini, sadece anlaşma metninin bir yorumu olduğunu belirtiyordu.

Maddeye yönelik en önemli itiraz, bunun İngiltere’yi AB ile belirsiz bir süre için ve tek taraflı ayrılamayacağı bir gümrük birliği içinde tutacağı yönündeydi.

İngiltere Baş Savcısı Geofrey Cox da bugün bu riskin sürdüğünü doğrulamış ancak alınan tavizlerin ”riski azalttığını” söyleyerek Brexit anlaşmasını savunmuştu.

Tedbir maddesi İngiltere’nin parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında Brexit sonrasında fiziki sınır girmesini önlemek için İngiltere ile AB’nin, soruna çözüm getiren yeni bir düzenleme üzerinde anlaşılana kadar gümrük birliği içinde kalmasını öngörüyordu.

Sert Brexit yanlıları bu maddeyle İngiltere’nin AB’nin uydu devletine dönüşeceğini ve Kuzey İrlanda’nın da ülkeden kademeli kopacağını savunuyordu.

Parlamento yarın ”anlaşmasız ayrılık”, perşembe günü de ”Brexit tarihinin ertelenmesi” seçeneklerini oylayacak.

İngiltere’de parlamentoda çoğunluk daha önce yapılan bir oylamada ”anlaşmasız ayrılık” seçeneğinin ortadan kaldırılması yönündeki bir önergeyi desteklemişti ancak önergelerin hükümetleri bağlayıcılığı bulunmadığından, hükümet bu seçeneği masada tutmayı sürdürmüştü.

Başbakan May, parlamentonun ”anlaşmasız ayrılık” seçeneğiyle ilgili bu defa vereceği kararı uygulama sözü verdi.

Hükümet, Brexit tarihi konusunda da ”kısa süreli” bir ertelemeden yana tavır alıyor. Başbakan May, muhtemel bir erteleme için haziran ayı sonunu işaret etmişti.

Parlamento, Brexit anlaşmasının ilk halini ”tarihi” diye nitelendirilen 230 oy farkla reddetmişti.

İngiltere 23 Haziran 2016’da yapılan referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile AB’den ayrılma kararı almıştı.

Brexit’te AB İle Yeni Anlaşma, Top Yine İngiliz Parlamentosunda

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler