Sosyal Medya

Güncel

Fed haftasına başlarken görünüm

Çin’de şirket karlarının Y/Y %3.1 düşüş kaydetmesi ve Hong Kong’da sokak gösterilerinin şiddete dönüşmesi nedeniyle Asya borsaları haftaya satıcılı başladı. …

Fed haftasına başlarken görünüm

Çin’de şirket karlarının Y/Y %3.1 düşüş kaydetmesi ve Hong Kong’da sokak gösterilerinin şiddete dönüşmesi nedeniyle Asya borsaları haftaya satıcılı başladı.  ABD’de 2Ç2019 reel GSYİH %2.1 büyüyerek beklentiyi aştı ve ABD DİBS faizleri ve Dolar Endeksi’ne destek verdi.  Dolar/TL güne 5.66’da sakin başladı. Haftanın başlıca gündem maddeleri TCMB Enflasyon Raporu sunumu ve Fed FOMC 31 Temmuz faiz kararı.

 

Reuters:  Piyasa Fed’den 25 puandan çok daha fazlasını bekliyor

 

ASya borsaları Fed’in Çarşamba günü beklenen faiz indirimi öncesinde aşağı yönlü seyir izlerken, yatırımcılar 25 baz puan tahmin ettikleri bu indirimin arkasının gelip gelmeyeceğini izliyor olacaklar.

 

ABD ve Çin’in ticaret müzakerecileri, iki ülke liderinin G20 zirvesinde aldıkları müzakereleri tekrar başlatma kararının ardından ilk defa bu hafta Shanghai’da bir araya gelecekler, ancak görüşmelerde ilerleme beklentisi düşük.

 

Hafta sonunda yayımlanan veriler ise Çin imalat şirketlerinin kârlarının Haziran ayında gerilediğini göstererek ABD-Çin ticaret savaşının devam etmesinin Çin’de ekonomik büyümeyi yavaşlatacağına işaret etti.

 

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi işlem hacimlerinin düşük olduğu seansta yüzde 0.4 geriledi. Japonya’nın Nikkei endeksi .N225 yüzde 0.3, Çinli büyük şirketler .CSI300 endeksi yüzde 0.2 geriledi. ABD endeks vadelileri ESc1 ise yüzde 0.1 ekside.

 

Vadeli işlem kontratları yatırımcıların Fed’den 25 baz puan faiz indirimini fiyatlara yansıttıklarını, yarım puan faiz indirimi beklentisinin ise oldukça düşük olduğunu gösteriyor.

Yatırımcıların gelecek bir yıl içinde 100 baz puan faiz indirimi fiyatladıkları göz önüne alındığında ise olası bir indirim kararından ziyade faizlerin bundan sonraki seyri hakkında Fed’den gelecek açıklamalar daha yakından izlenecek.

 

Çin şirket karları geriliyor

Çin’de şirketlerin karları talepte yaşanan gerilemenin etkisiyle düşüş gösterdi.     Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, şirket karları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 azaldı.

 

Şirket karları yılın ilk yarısında yüzde 2,4 geriledi. İlk 5 ayda düşüş yüzde 2,3 seviyesindeydi.      Çin’in Haziran ayında gerileyen sanayi karlılığı verisi ticaret savaşına yönelik endişelerin de altını çiziyor.     Çin yılın ikinci çeyreğinde 1992’den bu yana en zayıf büyümesini gerçekleştirerek 27 senenin en kötü büyüme verisini almıştı. Otomobil üreticileri, yılın ilk yarısında, zayıf talep nedeniyle karda yaklaşık yüzde 25’lik bir düşüş bildirdi.

 

 

 

Türkiye’de gündem

ABD Merkez Bankası(Fed) faiz kararı, TCMB ‘Enflasyon Raporu’, ABD tarım dışı istihdam verileri, ABD-Çin görüşmeleri gibi çok önemli  konuların gündemde olduğu yeni haftanın veri anlamında sakin geçecek  ilk gününe Dolar/TL 5,66 seviyesinden başladı.

– Fed’in faiz toplantısı yarın başlayacak ve sonuçları çarşamba günü saat 21.00’de açıklanacak. Analistler Fed’in 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz indireceği yönünde hemfikir olurken, bunun 25 puan mı, 50 puan mı olacağı sorusu yanıt bulacak.

– TCMB’nin yeni başkanı Murat Uysal, ‘Enflasyon Rapor’nun tanıtım toplantısında ilk kez başkan olarak basının ve ekonomistlerin karşısına çıkacak.  Toplantı çarşamba günü saat 10.30’da başlayacak.

– Dolar/TL bugün en düşük 5,6805, en yüksek 5,7083 seviyesini  gördü.

– TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 21,40 (Önceki  yüzde 23,92) oldu.

– BIST gecelik repo faiz oranı yüzde 19,44 olarak gerçekleşti. (Önceki yüzde 23,05).

– ABD Başkanı Donald Trump, Rus S-400 füze savunma sistemini  satın aldığı için Türkiye’yi suçlamadığını söyledi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler