Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Euro Bölgesi: İmalat sektörü Ağustos’ta da daraldı

IHS Markit’in imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Eurozone için 47.0 olarak açıklandı. Temmuz ayında 46.5 idi. Açıklanan seviye…

Euro Bölgesi: İmalat sektörü Ağustos’ta da daraldı

IHS Markit’in imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Eurozone için 47.0 olarak açıklandı. Temmuz ayında 46.5 idi. Açıklanan seviye Nisan 2013’ten bu yana en düşük ikinci seviyeye işaret etmekte.   Göstergede 50 seviyesinin altı sektörüde daralmayı işaret ediyor. Özellikle Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da siparişler azaldı.  Kötü performansın odağında ara ve yatırım malları kategorisinin zayıf seyri bulunuyor.  Tüketici mallarında ise hafif  bir toparlanma umut verici.

Almanya ekonomisindeki zayıflık ise dikkat çekici ve Türkiye’nin ihracat performansı açısından da çok önemli.  BME ve IHS Markit tarafından Euro Bölgesi verisinin öncesinde açıklanan rakamlara göre Almanya’da imalat PMI aynı dönemde (Temmuz’daki) 43.2’den 43.5’e yükseldi. Bir önceki yılın aynı döneminde 55.9 idi.  Ağustos rakamları Almanya’nın imalat sektörünün sekizinci ayda da küçülmeyi sürdürdüğünü gösterdi.

Fransa, Hollanda ve özellikle Yunanistan’da imalat sektörlerinde toparlanmalar ise tablonun olumlu tarafı.

Yine de genel olarak Eurozone ölçeğinde imalat sanayiinde izlenen durgunluk hem firmaların gelecekle ilgili beklentilerini bozuyor hem de, büyüme üzerinde bir baslı oluşturmaya devam ediyor.  Firmalar ürün satmaya çalıştıkça fiyatları indiriken, bu da enflasyon beklentilerini düşürüyor.  Ticaret savaşlarının yarattığı belirsizlikler genel olarak imalat sanayii üreticilerinin en temel korkuları. Olası vergilerden en ağır hasarı alacak Almanya ekonomisi ise hem küresel otomotiv hem de makine-ekipman talebinin zayıflamasına bağlı en sert düşüşü yaşamakta.

Bu durum 12 Eylül’de toplantı yapacak Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve hükümetler üzerindeki teşvik baskısını artırmakta. AMB politika yapıcıları 12 Eylül’de büyümeyi desteklemek için faiz indirimine gidip gitmeme kararını verecek. Bazı yetkililer varlık alımlarının yeniden başlaması gibi daha geniş çaplı adımlar atılmasına karşı duruyor.

Bütçe fazlası veren Almanya, ekonominin kötüleşmesi durumunda daha fazla teşvik vermek istediğinin sinyalini verdi.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler