Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan süpermarketlere savaş açtı, onlar çaresiz

Enflasyonla topyekün mücadele anlaşılan arzulanan sonuçları vermiyor ki, Başkan Erdoğan bu kez de fahiş zamlar yaptıkları iddia edilen gıda zincirlerı…

Erdoğan süpermarketlere savaş açtı, onlar çaresiz

Enflasyonla topyekün mücadele anlaşılan arzulanan sonuçları vermiyor ki, Başkan Erdoğan bu kez de fahiş zamlar yaptıkları iddia edilen gıda zincirlerı ya da, süpermarketlere savaş açıp, hain belledi. Belediyeleri göreve çağırdı, yeni önlemlerden bahsetti.  Gıda toptancıları “suç bizde değil” diyor.

 

Erdoğan’da görevliler ve süpermarketlere son çağrı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şahinbey Karataş Spor Salonu’nda AK Parti Gaziantep Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan konuşmasında son uyarısını da yaptı:

 

“Benim burada bir ricam var, marketlere, çarşıya, pazara bakıyoruz, maalesef, çarşı pazarda, marketlerde fiyatlar, üreticiden alındıktan sonra aracılar vasıtasıyla tırmandırılıyor. Fiyatlar birbirini tutmuyor.

Burada belediyelerimize büyük görevler düşüyor. Bu tür fiyat artıranları hesaba çekmeniz lazım, bunları silkelemeniz lazım. Benim vatandaşıma bu şekilde yüksek rakamlarla bu fiyatlarda mal satanları hesaba çekmeniz lazım. Hazırlıklarımız var ve bu uygulamayı da yapacağız, kusura bakmasınlar.

Bunun adı ticaret, para kazanma değildir. Bunun adı olsa olsa fırsatçılıktır, riyakarlıktır, tefeciliktir, hatta ülkeye ve millete ihanettir. Bazıları, ‘Serbest piyasa’ diyor, geç bu işi. Serbest piyasa başka bir şey. Fiyatları piyasa belirler, gerçek serbest rekabette ama bu o değil. İşte pazara bakıyoruz ne alemde, markete bakıyoruz ne alemde. Piyasayı manipüle ederek bu fırsatçılığı meşrulaştırmaya çalışmanın serbest piyasa ekonomisinde yeri yoktur.

Dünyanın hiçbir yerinde devletin ve toplumun böyle bir çarpıklığa göz yumması, gözünü hırs bürümüş bir avuç spekülatöre teslim olması söz konusu olamaz.”

 

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancıları’ndan (GİMAT) cevap:  Gümrük vergisi sıfırlanırsa fiyatlar düşebilir

 

Hürriyet Gazetesi’ne göre,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepkisini dile getirdiği market ürünlerinin fiyatlarındaki yüksekliği değerlendiren GİMAT Başkanı Recai Kesimal, perakende sektöründe yoğun bir rekabet olduğuna işaret ederek, “Marketler de fiyatlarını, aldıkları ürün fiyatına göre belirliyor. Aldığımız ürün fiyatlarına yüzde 15 ekliyoruz. Bunun yüzde 11-12’si işletme gideri, yüzde 3’ü de kar. İnanın 3-4 ay önceden aldığımız malın üzerine enflasyona bağlı artışları dahi eklemiyoruz. Kimse bindiği dalı kesmez. Bu sert rekabet ortamında kimse fahiş fiyata mal satma keyfiyetine giremez. Bu şekilde satarsa bileti kesecek olan yine vatandaştır, müşteridir. Perakendede fahiş fiyata satış yapanlar sahneden çekileceklerdir” diye konuştu.

 

Market ürünlerinin yüzde 40’ının ithal edildiğine dikkat çeken Kesimal, temel tüketim malları olan gıda ve temizlik malzemelerinde gümrük vergilerinin sıfırlanmasını önerdi. Kesimal, gümrük vergilerinin ayarlanmasıyla fiyatların düşmesinin mümkün olacağını vurgulayarak, “Soğan ve salça için gümrük vergileri kaldırıldı. Doğrudan vatandaşın mutfağına giren birçok tarım ürününde ithalat vergileri sıfırlanarak fiyatlar aşağı çekilebiliyor. Gümrük vergileri ya sıfırlanır ya da sıfıra yakın noktaya çekilirse fiyatları aşağı çekmek mümkün olabilir” ifadesini kullandı.

 

 

ParaAnaliz’in eşsiz haber ve yorumları için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler