Sosyal Medya

Güncel

Ekonomide Komik Haber Olur mu? Alın Size Örnek!

Bugün Resmi Gazete'de bir ilan yayımlandı. İlanı veren TCMB İdare Merkezi. Özetle diyor ki "Ey ortaklarımız, biz kâr ettik. Size de kâr dağıtacağız; 20124 yılına kadar gelip almazsanız bu hakkınız zaman aşımına uğrayacak!" Peki bu ilanın nesi komik diyecekseniz, lütfen haberi okuyun.

Ekonomide Komik Haber Olur mu? Alın Size Örnek!

Merkez Bankası (TCMB), hissedarlara 2018 yılı kâr payı olarak hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden brüt yüzde 12 oranında ödeme yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Resmi Gazete’de yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kâr payı, 18 Mart 2019 tarihinden itibaren bankamız şubelerinin bulunduğu yerlerde şubelerimizce, bulunmadığı yerlerde ise Ziraat Bankası şubeleri tarafından ödenecek ve söz konusu kâr paylarına ait 88 numaralı kupon bedelleri 18 Mart 2024 tarihi mesai saati bitiminde zaman aşımına uğrayacaktır.”

İşte o ilan:

Peki haberdeki tuhaflık ne? İşte o tuhaflık bu haberi şu iki haberle birlikte okuduğunuzda ortaya çıkıyor.

İLGİLİ HABERMerkez Bankası Hazine'ye erken erken ne kadar devredecek?Merkez Bankası Hazine’ye erken erken ne kadar devredecek?

beraber okuduğunuzda ortaya çıkıyor.

İLGİLİ HABERMerkez Genel Kurul toplantısını neden erkene çekti?Merkez Genel Kurul toplantısını neden erkene çekti?

Yani özetle yasa gereği her Nisan ayında yapılan TCMB genel kurulu, alelacele ocak ayına çekilmiş ve TCMB’nin 30 milyar TL’yi aşan kârının neredeyse tamamı çoktan Hazine’ye aktarılmıştı bile. Yine o sayede aslında ciddi olarak açık veren ocak ayı bütçesi merkez bankasından devredlen karlarla 5 milyat TL fazla vermişti. Ancak bu rakam bile şubat ayında şecim ekonomisi nedeniyle bütçenin açık vermesini engelleyememişti.

İLGİLİ HABERSeçim bütçesi YEP’i ezdi geçtiSeçim bütçesi YEP’i ezdi geçti

Sonuçta TCMB’nin başka ortakları da var ama kârın neredeyse tamamı bırakın 2024’ü, genel kurulu bile erkene çekip çoktan Hazine’nin kasasını boylamışken bu haber biraz komik değil mi?

İşte TCMB’nin iş işten geçtikten sonra verdiği ve 2024’e kadar gelin kâr payınızı alın dediği o ilan:

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler