Sosyal Medya

Güncel

Dünyanın en büyük Merkez Bankaları daha fazla altın istiyor

Hindistan, Rus ve Çin Merkez Bankaları rezervlerinde çeşitlendirme peşindeler, bunun için altın taleplerinde hissedilen bir artış var. Peki ya TCMB?

Dünyanın en büyük Merkez Bankaları daha fazla altın istiyor

Hindistan Merkez Bankası, Rusya ve Çin Merkez Bankaları’nın altın rezervlerini artırma yönündeki trendine uymaya başladı. Dünya çağındaki önemli Merkez Bankalarının rezervlerinde çeşitlendirmeye gittiği ve bu anlamda altın taleplerini artırdıkları görülüyor.

Capital Economics’den Ross Strachan Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) alımlarının yabancı rezervlerinde dolarizasyon karşıtı aksiyon alan diğer merkez bankalarını içeren daha büyük resmin parçası olduğunu belirtiyor. Ve RBI’ın alım trendinin uzun vadeli bir çeşitlendirme planının parçası olarak ilerleyen yıllarda küçük miktarlı alımlarla devam edebileceği belirtiliyor.

Oversea-Chinese Banking Corp. (OCBC) ekonomisti Howie Lee’ye göre, RBI 2019 yılında toplam 46.7 ton altın alımı yapabilir. Bu tahmine yılın ilk iki ayındaki hızla yükselen alım miktarlarının taban oluşturduğu söyleniyor.

RBI’ın altın rezervlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde

IMF verisine göre, ülkenin altın rezervlerinin 609 tona ulaştığı ve böylelikle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığı görülüyor.

Rusya 2018 yılında 274 ton altın alırken, Çin Merkez Bankası Aralık ayında başlayan yeni bir alım süreci içerisinde.

Citigroup’un beklentilerine göre Rusya, Hindistan ve Çin’e ek olarak Kazakistan, İran ve Türkiye’den de gelecek alımlarla 2019 yılında altın alımlarının 700 tona ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Altın fiyatları destek görebilir

Dünya Altın Konseyi tarafından yapılan açıklamalarda, yükselen jeopolitik ve ekonomik belirsizliklerin Merkez Bankalarını rezervlerini çeşitlendirmeye ittiği ve daha güvenli ve likit varlıklara yönlenmelerine neden olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl global olarak hükümetler tarafından yapılan altın alımlarının 651.5 tona ulaşmasında bu nedenlerin etkili olduğu söyleniyor. Ki bu miktar tarihteki en büyük ikinci yıllık alım miktarı olarak dikkat çekti.

Goldman Sachs’a göre, 2018 yılına benzer bir şekilde Çin, Rusya ve Kazakistan’ın alımlarının yüksek seyretmesi ve bu durumun da fiyatları desteklemesi bekleniyor.

OCBC’den Lee, sadece RBI’ın değil dünya çapındaki Merkez Bankaları’nın global makroekonomik belirsizliklerin artması nedeniyle altın rezervlerini artırma isteğinde olmaları gibi bir trend oluşmaya başladığını söylüyor. Son aylardaki en büyük alıcının Çin olmasının bir tesadüf olmadığını dile getiren Lee, Amerika ile yaşadığı gerginliklerin getirdiği belirsizlik ile birlikte trilyonlarca dolarlık rezervlerini çeşitlendirmeye çabaladığının altını çiziyor. Ve ekliyor “Hindistan da benzer bir çeşitlendirme taktiği izleyebilir.”

TCMB tarafında ise altın rezervlerinin yurtiçine kaydırılması konusunu yakın zamanda konuşmuştuk.

İLGİLİ HABERUğur Gürses anlattı: Altın rezervlerindeki hareket ne anlama geliyor?Uğur Gürses anlattı: Altın rezervlerindeki hareket ne anlama geliyor?

TCMB’nin altın rezervlerini yurtiçine kaydırmasına ek olarak bu yılın başından itibaren altın rezervlerini artırmaya yönelmiş olması da bu trendin bir parçası olarak dikkat çekiyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler