Sosyal Medya

Güncel

Dünyada cinsiyet ayrımı:  Yol kat ettik mi?

Dünya Ekonomi Forumu (World Economic Forum-WEF), 2006 yılından bu yana, 149 ülkede cinsiyet ayrımlarını ve ülkelerin bu konudaki gelişmelerini incelediği…

Dünyada cinsiyet ayrımı:  Yol kat ettik mi?

Dünya Ekonomi Forumu (World Economic Forum-WEF), 2006 yılından bu yana, 149 ülkede cinsiyet ayrımlarını ve ülkelerin bu konudaki gelişmelerini incelediği Global Cinsiyet Ayrımı Raporu’nu yayınlıyor.

0’dan 1’e gittikçe iyileşen notlandırmada, incelemeler 4 ana başlık altına yapılıyor: (i) Ekonomik Katılım ve Fırsat, (ii) Eğitim, (iii) Sağlık ve Hayatta Kalma ve (iv) Siyasi Güçlenme. Ülkeler bu 4 ana grupta değerlendirilerek sınırlanırken, WEF’in amacı cinsiyet ayrımı konusunda farkındalık yaratmak ve bu ayrımın azaltılmasıyla elde edilebilecek kazanımlara dikkat çekmek. Raporun bulgularına baktığımızda;

 

Global çapta ağırlıklı ortalama alınarak bakıldığında; geçtiğimiz yıla göre bir miktar iyileşmeyle, cinsiyet eşitliğine ulaşmak için kat edilen yol %68 seviyesinde; kapatılmayı bekleyen %32’lik bir fark var. 144 ülkenin 89’u eşitsizliği azaltmada ilerleme sağladı.

  • Alt kırılımlara bakıldığında; en önemli eşitsizlik %77,1 oranıyla Siyasi Güçlenme alanında. Bu kalemi %41,9 ile Ekonomik Katılım ve Fırsat izlerken, Eğitim ile Sağlık ve Hayatta Kalma eşitsizliği, sırasıyla %4,4 ve %4,6 göreli düşük. Geçtiğimiz yıl sadece Ekonomik Katılım ve Fırsat alanında sınırlı bir iyileşme sağlanabildi.
  • Politik ve ekonomik liderlik anlamında ise halen gidilecek çok fazla yol var. 149 ülkenin sadece 17’sinin başında kadın bir lider var; ve bakanların sadece %18’i, parlamenterlerin %24’ü kadın. Yönetim pozisyonlarında kadınlar %34 oranında yer alırken, Mısır, S. Arabistan, Yemen ve Pakistan’da bu oran %7’nin de altında.

Diğer taraftan; Bahamalar, Kolombiya, Jameika, Laos ve Filipinlerde yönetim pozisyonlarında yer alan kadınların oranı%40’ın üzerinde.

  • Finansal varlıkların kontrolü ve ödemesiz işlerde çalışmada eşitsizlik ise devam ediyor. Kadınların finansal hizmetlere erişim oranı %60’larda, arazi sahipliği %42’lerde. Veri sağlanabilen 29 ülkede, kadınların ev işi gibi ödeme almadan yaptığı işler, erkeklerinkinin 2 katı düzeyinde.

 

Eğitimde cinsiyet eşitsizliğinde önemli ilerlemeler görülmesine karşın, 44 ülkede kadın okuma yazma bilmeme oranı %20’nin üzerinde. Ortalamada kadınların %65’i, erkeklerin de %66’sı ortaöğretim alırken, koleje ya da üniversiteye gitme oranı kadınlarda%39, erkeklerde %34 düzeyinde.

  • Geleceğin iş dünyasının en önemli belirleyicilerinden olacak olan yapay zeka alanında çalışanların ise sadece %22’si kadın; yani %72’lik bir eşitsizlik söz konusu ve bu alanda henüz bir iyileşme de görülmüyor. Bu alandaki eşitsizlik, gelecek dönemde Ekonomik Katılım ve Fırsat eşitsizliğini artırma potansiyeline de sahip.
  • Eşitsizlik alanında şu andaki trendler izlenirse, incelenen 106 ülkede eşitsizliklerin tamamen ortadan kalkması 108 yıl alıyor. Kapanması en zor eşitsizlik alanları ekonomik ve politik güç alanlarında; eşitsizliklerin kapanması için gereken süreler 202 ve 107 yıl. Ekonomik fırsatlar alanında ilerleme sağlanmış olmasına rağmen, ilerleme hızı yavaşlıyor. Politik güç anlamında ise geçmiş 10 yılda yaşanan ilerlemelere rağmen, şu anda geriye düşüş var.

Eğitim eşitsizliğinin 14 yıl içerisinde kapanması beklenirken, sağlık alanındaki eşitsizlik neredeyse kapanmış durumda.

  • Cinsiyet eşitliğinin en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla İzlanda (%85) Norveç (%83,5) iken, onları İsveç, Finlandiya (%82), Nikaragua, Ruanda, Yeni Zelanda, Filipinler, İrlanda ve Namibya izliyor. Türkiye endekste 130. sırada yer alıyor. Türkiye’de, kadınların iş gücüne katılım oranında ilerleme görülürken, ücret eşitsizliği artıyor. Parlamentoda yer alan kadın sayısı da artıyor.

 

 

Kaynak:  Akbank Ekonomik Araştırmalar Raporu

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler