Sosyal Medya

Güncel

Doğalgaza zam ve enflasyon

Yeni zam dalgası geliyor, enflasyon hedefleri ilk günden kadük oldu

Doğalgaza zam ve enflasyon

 

Bütçe açıklarıyla başa çıkamayan hükümet, çareyi yine enerjiye zam yapmakta buldu. Bu zam yüksek çıkması beklenen Temmuz enflasyonunu etkilemeyecek, fakat Ağustos’ta tüketiciyi vuracak.  Acaba Ekim’de enflasyon sahiden tek haneye iner mi?

 

BOTAŞ’tan okkalı zam

 

BOTAŞ’ın ilan ettiği doğalgaz toptan satış fiyatları kapsamında, konutta kullanılan doğalgaza yüzde 14.97, sanayi bölgeleri için ise yüzde 13.73 oranında zam geldi.

Fiyatların 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olacağı belirtildi.

 

Konuya dair yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Konut tüketicileri (evsel tüketiciler) ve Kademe 1 tüketicileri için nihai doğalgaz satış fiyatlarına ortalama % 14.97 oranında artış yapılmıştır.

 

Kademe 2 olarak adlandırılan yıllık doğalgaz tüketimi 300 bin sm3’ün üzerinde tüketiciler… Organize Sanayi Bölgeleri… CNG üretimi amaçlı doğal gaz kullanan tüketiciler için ortalama %13.73 oranında artış söz konusudur.

 

Fiyatlar 1 Ağustos 2019 tarihi itibariyle geçerlidir.”

 

Ekonomistlerin Temmuz TÜFE tahmini yüzde 1,6

 

Ekonomistlerin Temmuz ayı Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) aylık medyan tahmini yüzde 1,60 artış olacağı yönünde gerçekleşti.Foreks’in 13 banka/kurum ekonomisti ile yaptığı anket sonucunda, TÜFE’de Temmuz ayı ortalama tahmin yüzde 1,64 artış olurken, yıllık veride ise medyan tahmin yüzde 16,93, ortalama yüzde 17,00 olarak gerçekleşti.

2019 sonu TÜFE’de medyan tahmin yüzde 14,65 olurken, ortalama tahmin yüzde 14,37 olarak gerçekleşti. Foreks’in geçtiğimiz ay düzenlediği ankette yıl sonu enflasyon tahminleri sırasıyla yüzde 14,80 ve yüzde 15,08 seviyesinde bulunuyordu.

 

5 banka/kurumun katıldığı dolar/TL kuru anketinde, 2019 sonu için medyan tahmin 6,0300 olurken, ortalama tahmin 6,0460 oldu. Kur için en yüksek ve en düşük tahminler sırasıyla, 6,20 ve 5,90 olarak gerçekleşti. Geçen ay düzenlenen Foreks anketinde dolar/TL medyan tahmin 6,2850 olurken, ortalama tahmin 6,3138 olmuştu.

 

Enflasyon nasıl seyredecek?

 

Haziran enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında bir banka (titrinin kullanılmasını istemiyor) şu projeksiyonu yaptı:   ÖTV ve KDV indirimlerinin sona ermesi ve elektrik fiyatında artışla Temmuz’da enflasyonun %17 civarına yükselme ihtimali güçlü görünüyor. Bununla birlikte, enflasyonun Eylül-Ekim aylarında %11 civarında düşebilecek olması Haziran itibariyle %7.1 seviyesindeki reel politika faizinin çok daha fazla yükselebileceği anlamına geliyor. Bu nedenle Haziran enflasyon verisi ve önümüzdeki aylara dair enflasyon görünümü Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’da faiz indirimi döngüsünü başlatabileceğine işaret ediyor. Mevcut durumda swap piyasası Merkez Bankası’nın söz konusu toplantıda 200 baz puan faiz indirimi yapabileceğini fiyatlıyor.

 

Doğla gazın ardından elektriğe de zam gelmesi ihtimali yüksek. Bu senaryoda, TÜFE yıl boyunca tek haneye inemeyeceği gibi, TCMB’nin parasal gevşeme süreci de yavaşlayabilir.

 

 

FÖŞ uyarmıştı:  Yeni zamlara hazırlıklı olalım

 

 

İçeriklerini özenle seçtiğimiz YouTube video arşivimiz bu linkte hizmetinizde

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler