Sosyal Medya

Güncel

Doğalgaz krizinde yeni perde: Yunanistan Türkiye’ye yaptırım uygular mı?

Kıbrıs açıklarında doğalgaz aranması Türkiye’yi pek çok ülke ile karşı karşıya bıraktı. Güney Kıbrıs ve Yunanistan, Fatih sondaj gemisinin faaliyetlerinin…

Doğalgaz krizinde yeni perde: Yunanistan Türkiye’ye yaptırım uygular mı?

Kıbrıs açıklarında doğalgaz aranması Türkiye’yi pek çok ülke ile karşı karşıya bıraktı.

Güney Kıbrıs ve Yunanistan, Fatih sondaj gemisinin faaliyetlerinin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinin ihlâli olduğunu söylüyorlar.

Avrupa Birliği de bu konuda Yunanistan ve Kıbrıs’ı destekliyor. Dahası Amerika da sahnede.

Konuyla ilgili son gelişmeler ise iyice iştah kaçıran cinsten.

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Doğu Akdeniz’de doğal gaz aramaya devam etmesi halinde Türkiye’ye ekonomik yaptırımların uygulanacağını söyledi.

Alpha haber ajansına konuşan Çipras, “Eğer bu strateji devam ederse, finansal tedbirler ve yaptırımlar olabilir. Bu uygulamalara devam etmek yerine Türkiye, uluslararası hukuka ve anlaşmalara saygı göstermeli, diyalog masasına oturmalı” dedi.

AB: Türkiye yasa dışı uygulamalardan kaçınmalı

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi Kıbrıs’ın egemenlik haklarına saygı göstermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Mogherini, “Türkiye, Avrupa Birliği’nin gereğine uygun bir şekilde yanıt vereceği ve Kıbrıs’la tam bir dayanışma içinde olacağı her türlü yasa dışı uygulamadan kaçınmalı” diye konuştu.

Türkiye’nin “Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’inde” doğal gaz çalışmaları yapma isteği Avrupa ve Amerikalı yetkilileri endişelendiriyor.

Türk yetkililer Mayıs ayı başında sondaj çalışmalarına başlayacaklarını, çalışmaların eylül ayına kadar süreceğini duyurmuştu.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler