Sosyal Medya

Güncel

Doğal gaza  üşüten zam

Elektrik ve doğal gaza yapılan zincirleme zamlar harcamalar üzerinde etkisini Ekim ayından itibaren gösterecek. 

Doğal gaza  üşüten zam

BOTAŞ’ın ilan ettiği doğal gaz toptan satış fiyatları kapsamında Konut tüketicileri (evsel tüketiciler) ve Kademe 1 tüketicileri için nihai doğal gaz satış fiyatlarına ortalama % 14.90 oranında artış yapıldı…

 

EPDK’den yapılan açıklamada, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ) ilan ettiği doğal gaz toptan satış fiyatları kapsamında, konut tüketicilerinin de dahil olduğu yıllık 300 bin metreküp ve altı tüketiciler için nihai doğal gaz satış fiyatlarında ortalama yüzde 14,90 artışa gidildiği kaydedildi.

Açıklamada, yeni fiyatların 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli olacağı bilgisine yer verildi.

 

Doğal gaz zammı enflasyonu şişirecek

 

Cumhuriyet Gazetesi zamların enflasyonu nasıl tetiklediğini anlatmıştı. “Merkez Bankası, elektriğe ve doğalgaza gelen acımasız zamların vatandaşın hayatını nasıl etkileyeceği üzerine bir hesap yaptı.

Merkez’in yaptığı hesaplamalara göre, elektriğe ve doğalgaza yapılan yaklaşık yüzde 15 civarındaki zamlar tüketici enflasyonunu (TÜFE) hem doğrudan hem de dolaylı yoldan vurarak tüketici fiyatlarının 1.2 puan yükselmesine yol açacak”.

 

Zamların yarattığı kısır döngü

Merkez Bankası, yayımladığı son Enflasyon Raporu’nda “Elektrik ve Doğalgaz Fiyat Artışlarının Tüketici Fiyatlarına Dolaylı Etkileri” konulu teknik bir çalışmaya yer verdi. Elektrik ve doğalgaz zamlarının, enflasyonu hem doğrudan hem de dolaylı yollardan etkilediği belirtilen çalışmada, Türkiye’de elektriğin büyük bir bölümünün doğalgazdan üretilmesi nedeniyle doğalgaza yapılan zamların elektrik üretim fiyatlarını ayrıca etkilediğine dikkat çekildi.

 

Elektriğin pahalanmasının temel tüketim mallarına kadar zincirleme ilave maliyete yol açtığına işaret edildi. Yapılan teknik çalışmaya göre doğalgaza yüzde 10 oranında zam yapıldığında tüketici fiyatları endeksi doğrudan 0.18 puan, dolaylı yoldan da 0.12 puan olmak üzere toplam 0.30 puan yükseliyor. Aynı şekilde elektriğe yüzde 10 zam yapıldığında TÜFE doğrudan 0.30 puan, dolaylı yoldan da 0.20 puan olmak üzere toplamda 0.50 puan yükseliyor. Dolayısıyla her iki ürüne de yüzde 10’ar zam geldiğinde hayat pahalılığı ortalama 0.80 puan birden artıyor, vatandaşın geçim şartları zorlaşıyor.

 

 

Winter is Coming

 

Elektrik ve doğal gaza yapılan zincirleme zamlar harcamalar üzerinde etkisini Ekim ayından itibaren gösterecek.   Vatandaşın zaten dar olan bütçesinde ısıtma ve taşımaya harcanan miktar yükselirken, zamların enflasyonun gerisinde kalması bir tüketim krizi yaratmaya kadir.

Hane halkı tüketiminin GSYİH içinde payı %60’a yakın. Vatandaşın zaruri ihtiyaçlar dışında harcama gücünün erimesi sanat-kültür faaliyetlerinden dayanıklı tüketim malları ve perakendeye kadar geniş bir yelpazede satışları düşürebilir.

 

FÖŞ video:  Ekonomide yaz sıcaklığı, kış soğukları

 

Ekonomide bitiş düdüğü çaldı

 

İbrahim Kahveci:  Siyasi yapı düzelmeden, ekonomide toparlanma zor

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler