Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Corbyn: Parlamento bu anlaşmayı reddetmelidir

Oylamaya saatler kala Theresa May’in AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile birlikte dün gece yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü.…

Corbyn: Parlamento bu anlaşmayı reddetmelidir

Oylamaya saatler kala Theresa May’in AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile birlikte dün gece yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü.

Anlaştılar mı? iyimserliği hissettik sabah saatlerinde biraz ancak gelen son açıklamalara baktığımızda üst seviyedeki belirsizliğin hala korunduğu ve hükümet cephesinden karmaşık mesajlar verildiği görülüyor.

Her ne kadar Theresa May Brexit’in önündeki en büyük engellerden biri olan Kuzey İrlanda sınırına dair “tedbir maddesi” konusunda gerekli yasal değişikliklerin elde edildiği konusunda kendine güvenli açıklamalar yapmış olsa da özellikle muhalefet cephesi buna ikna olmuş görünmüyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi Başkanı Jeremy Corbyn bu sabah Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada Theresa May’in verdiği güvencelerin yasa yapıcılara kendisinin söz verdiği değişikliklerin yakınından bile geçmediğini belirtti.

Anlaşmasız bir Brexit olmasının istenmediği geçtiğimiz oylamalarda parlamentoda kabul edilmişti.

Ancak Theresa May’in de daha önce ciddi bir yenilgi aldığı Brexit anlaşmasının son değişiklikler sonrasında parlamentodan bu kez geçip geçmeyeceği de halen net değil. Pek çok açıdan düne kadar sert biçimde eleştirilen anlaşmanın parlamentodan geçmesinin zor olacağı konuşuluyordu.

Ancak dün gece gelen ortak açıklama sonrası bir umut ışığı yandı.

 

Brexit’te AB İle Yeni Anlaşma, Top Yine İngiliz Parlamentosunda

 

Fakat bu bile yeterli olmayabilir.

Corbyn “Başbakan’ın müzakereleri başarısız olmuştur. Dün gece AB Komisyonu ile varılan anlaşma Theresa May’in parlamentoya söz verdiği ve kendi bakanlarının oy vermesi için zorladığı değişikliklerin yanına yaklaşan hiç bir şey içermemektedir…”

“(May’in) Brexit anlaşması ezici bir yenilgi ile karşılaşmış, Başbakan umarsızca vakit kaybetmiş, AB ile efektif bir müzakere yürütmede başarısız olmuş ve Parlamento’nun destekleyebileceği bir ortak nokta bulmayı reddetmiştir. Bunlar nedeniyle yasa yapıcılar bugün bu anlaşmayı reddetmelidir.” dedi.

Theresa May geçtiğimiz günlerde yapılması gereken oylamayı biraz daha vakit kazanmak bir kaç kez daha AB Komisyonu ile görüşüp ilerleme sağlamak amacıyla oylamayı ertelemişti.

İngiliz basınında yer alan haberlerde ise kimi uzmanlar Theresa May’in oylamayı ertelemenin taktiksel bir tercih olduğunu belirtmiş, son ana kadar parlamentoya anlaşmayı götürmeyerek Brexit çıkışına sayılı günler kalana kadar bekleyerek anlaşmasız bir Brexit istemeyen parlamentoyu anlaşmayı kabul etmeye zorlayabileceği dile getirilmişti.

Eski Brexit Bakanı Steve Barclay BBC’ye yaptığı açıklamalarda dün geceki yeni açıklamalar ışığında; hükümetin kendi standartlarına göre bile oy verilmesi için sunulanların beklentilerin çok uzağında olduğunu ima etti.

Diğer yanda iyimserler

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ise son açıklamalara dair pek çok açıdan Brexit’in kara bir bulut gibi olduğunu, ve bu akşam yapılacak oylamadan çıkacak pozitif bir sonucun bu karanlığı kaldırıp Britanya, İrlanda ve Avrupa içerisindeki güveni yeniden inşa edebileceğini açıkladı.

Varadkar korkuların ve şüphelerin rafa kaldırılması gerektiğine işaret etti.

Bu anlamda bir de diğer görüşlere bakmak gerekirse, özellikle döviz piyasasında da var olan iyimser beklentiler de yok değil.

National Avustralya Bank kıdemli döviz stratejisti Rodrigo Catril, Theresa May’in anlaşmasının geçmesinin kuşkusuz İngiliz Pound’u için pozitif olacağını ek olarak anlaşmasız bir Brexit’ten kaçınılması ve çıkışın ertelenmesinin de iyi haber olarak görülebileceğini belirtti.

Bu noktada şunu da hatırlatmak gerekir ki, anlaşmasız bir Brexit’ten kaçınmak adına erteleme gerçekleşmesi kısa vadede pozitif olsa da orta vadede belirsizlik devam edeceği için uzun süreli bir iyimserlik sağlamakta yetersiz kalacaktır.

UBS makro stratejistlerinden Vassili Serebriakov durumun çok kaygan bir zeminde bulunduğunu belirtirken, anlaşmasız Brexit olasılıklarının azaldığına değindi.

QIC kıdemli portföy yöneticisi Stuart Simmons ise belirsizliğin devam etmesinin beklendiğini ve bunun bile İngiliz Pound’u işlemi yapmamak için yeterli bir neden olduğunu dile getirdi.

Simmons uzun vadede pozitif bir sonuç elde edilmesi olasılığı yüksek olsa da risk-kazanç görünümünün çekici olmadığının altını çizdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler