Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

THY 12 Boeing’in Uçuşunu Durdurdu

Çin ve Endonezya'dan sonra Singapur ve İngiltere de kaza yapan Boeing 737 MAX uçaklarının kullanımını bir süreliğine durdurdu. Bu uçaklar THY filosunda da var. Salı akşam saatlerinde THY da filosundaki bu uçakların uçuşunu durdurduğunu açıkladı.

THY 12 Boeing’in Uçuşunu Durdurdu

Çin ve Endonezya’dan sonra bugün de Singapur Boeing 737 MAX yolcu uçaklarının uçuşlarını bir süreliğini durdurdu. Ardından bugünün ilerleyen saatlerinde ilk kez bir Batı ülkesinden benzer bir yasak geldi. İngiltere Sivil Havacılık Otoritesi Boeing 737 MAX’lerin uçuşunu yasakladı. İngiltere’nin kararından kısa süre sonra Türk Hava Yolları da benzer bir karar aldı.

Çin ve Endonezya ise kendi filolarındaki bu uçakların kullanımını dün, teknik incelemeler bitinceye kadar durdurma kararı almıştı. ABD’nin önemli havacılık şirketi Boeing’in bu uçağı 5 ay içinde ikinci kez ölümcül bir kazada yer almıştı. Son olarak evvelki gün (10 Mart) Etiyopya ‘ya ait bir Boeing 737, Kenya’nın başkenti Nairobi’ye yaptığı uçuş sırasında Etiyopya başkenti Sunday’den kalkışından kısa süre sonra düşmüş ve içindeki 157 kişinin tamamı hayatını kaybetmişti.

Kazanın ardından ABD’li yetkililer bu uçakların tamamen güvenilir olduğunu vurgulayan bir açıklama yapmıştı. Buna rağmen yatırımcılar aynı fikirde olmamalı ki Boeing’in hisseleri de bir ara % 13,5’a kadar çakıldıktan sonra günü % 5 düşüşle kapatmıştı. 1 gün içinde dünyanın en büyük uçak üreticisi olan firmanın piyasa değerinden milyarlarca dolar buharlaşmıştı.

Boeing, Etiyopya’daki kazadan sonra “çok üzgün olduklarını” açıklamış ve soruşturma için bir teknik yardım ekibi gönderdiklerini belirtmişti.

ABD’nin açıklamasına rağmen Çin bir süreliğine  bu uçakların uçuşunu durdurmuştu. Çin’de kullanılmak üzere 90’dan fazla Boeing 737 Max 8 modeli uçak satın alınmıştı. 2017’den itibaren sefer yapan bu uçak, görece yeni bir model.

Çin’in kararını Endonezya takip etti. Cakarta’da basına yaptığı açıklamada Hava Ulaşımı Genel Müdürü Polana Pramesti, “Boeing 737 Max 8 model uçakların incelemeye alınacağını ve bu uçakların uçuşunun geçici olarak yasaklanacağını” söyledi. 11 uçağın Salı günü inceleme altına alınması ve güvenlik uzmanları tarafından temize çıkarılıncaya dek yerde bekletileceği bildirildi.

Endonezya’nın hassasiyeti anlaşılabilir çünkü daha geçen ekim ayında Endonezya’nın Lion Air havayoluna bağlı aynı model uçağı geçen Ekim ayında Cakarta’da havalandıktan kısa bir süre sonra düşmüş ve uçaktaki 189 kişi hayatını kaybetmişti.  Endonezya’daki kazanın ardından yapılan soruşturmada, pilotların Boeing 737 Maş modelindeki yeni bir özellik olan, motorun durmasını önleyen otomatik sistemle sorun yaşadıklarını söylemişlerdi.

Son olarak Singapur da Salı günü itibariyle tüm Boeing 737 MAX uçaklarını geçici olarak Changi Havaalanı’na iniş ve kalkışını yasakladı.

 

THY 12 BOEING’İN UÇUŞUNU DURDURDU

Türk Hava Yolları’nda da bu cins Boeing uçakları var. Ancak THY haberdeki ülkeler benzeri bir uçuş durdurma kararını Salı akşam saatlerine kadar almadı. THY yetkilileri kaza sonrası yaptıkları açıklamasında Boeing firmasıyla irtibat halinde olduklarını açıklamışlardı. Salı akşam saatlerinde THY Basın Müşaviri Yahya Üstün Twitter hesabından yaptığı bir duyuru ile benzer bir kararı THY olarak da aldıklarını duyurdu. İlgili duyuru şöyle:

“Filomuzda bulunan 12 adet Boeing 737 MAX tipi yolcu uçağının ticari operasyonları,13 Mart itibarıyla ikinci bir karara kadar durdurulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Boeing’in internet sitesinde verilen bilgiye göre, Türk Hava Yolları da 40 adet 737 Max 8 uçağı siparişi verdi ve 25 uçaklık ek sipariş verebileceğini belirtti.

Türk basınındaki haberlerde, bu modeldeki ilk uçağın da geçen Ağustos’ta Türk Havayollarına teslim edildiği söyleniyor.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi,  daha önce Boeing 737 Max uçaklarıyla ilgili Twitter hesabında şöyle bir açıklama yapmıştı: “Boeing 737 Max operasyonları ile ilgili olarak uçak üreticisi Boeing ile irtibat halindeyiz. Uçuş emniyeti önceliğimizdir. Gelişmeleri sıkı şekilde takip ediyoruz. Tüm operasyonlarımızı uçuş emniyetini en üst seviyede uyarak yürütüyoruz.”

 

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler