Sosyal Medya

Güncel

Çin Merkez Bankası açıkladı: Kripto para projesinde sona yaklaşıldı

Çin’in uzun yıllardır devam eden kripto para projesinde sona yaklaşıldığına dair ilk resmi açıklama duyurulmuş oldu. Çin Merkez Bankası’ndan üst…

Çin Merkez Bankası açıkladı: Kripto para projesinde sona yaklaşıldı

Çin’in uzun yıllardır devam eden kripto para projesinde sona yaklaşıldığına dair ilk resmi açıklama duyurulmuş oldu.

Çin Merkez Bankası’ndan üst düzey bir yetkili merakla beklenen ve sadece söylenti olarak piyasada dolanan Çin’in resmi kripto parası hakkında açıklama yaptı. Çin Merkez Bankası Ödemeler Bölüm Başkası olan Mu Changchun, 2014 yılından beri kripto para projesi üzerinde çalıştıklarını ve artık sona yaklaştıklarını ifade etti.

Bitcoinsistemi.com sitesinde yer verilen habere göre, projenin artık hazır olduğunu ifade eden Changchun, yakın zamanda kripto paranın piyasaya sürüleceğini ve halk tarafından kullanılabileceğini ifade etti. Öte yandan Çin’deki büyük kullanıcı potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda bu sistemin sadece Blockchain ile yönetilmeyeceğini ve bir merkeze bağlı olacağını söylemek mümkün.

Özellikle Facebook’un kripto parası Libra’dan sonra Çin tarafından biran önce piyasaya sürülmesi hedeflenen resmi kripto para projesi, kesin tarih olarak belli olmasa da yakın zamanda piyasaya sürülecek.

Çin Merkez Bankası’nın araştırma birimi direktörü Wang Xin, bugün Pekin Üniversitesi’ndeki bir etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, Libra’nın uluslararası ödemelerde geniş ölçüde kullanılması ve para birimi gibi hareket etmesi durumunda para politikası, finansal istikrar ve uluslararası para sistemi üzerinde büyük bir etki yaratma potansiyeli olacağını ileri sürdü.

Uzmancoin.com’da yer alan Xin’in açıklamalarında göre, bankanın ABD Doları’nın Libra’daki rolünün belirsizliği nedeniyle kendi dijital parasını yaratmaya karar verdiğini söyledi ve şöyle dedi:

“Eğer dijital para birimi, ABD Doları ile yakından ilişkili olacaksa, bu egemen para birimlerinin ABD Doları cinsinden dijital paralarla birlikte var olacağı bir senaryo yaratabilir. Fakat bu durumda esas itibari ile bir patron olacak, bu da ABD Doları ve ABD’dir. Öyleyse bu, bir dizi ekonomik, finansal ve hatta uluslararası politik netice doğurur.”

Bu nedenle, Çin Merkez Bankası’nın Çin hükümetinin en yüksek yürütme organı olan Devlet Konseyi’nden merkez bankasına ait bir dijital para birimi yaratmak amacıyla onay aldığı ve şu anda çeşitli piyasa kuruluşları ile çalıştığı bildiriliyor.

Kripto para bilinirliğini ve daha çok insanın bu sektörü duymasında etkili olacağı için, ayrıca Çin gibi büyük bir ülkenin bu teknolojiye yatırım yapması sayesinde bu durum Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paralar üzerinde olumlu etki yaşatacaktır.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler