Sosyal Medya

Güncel

Çelik pazarında sert daralma beklentisi

Korumacılık ve ticaret gerginlikleri global piyasalardaki talebi etkilemeye devam ediyor. 1 Mart yaklaşırken ABD ile Çin ticaret heyetleri görüşmelerini sürdürüyor…

Çelik pazarında sert daralma beklentisi

Korumacılık ve ticaret gerginlikleri global piyasalardaki talebi etkilemeye devam ediyor. 1 Mart yaklaşırken ABD ile Çin ticaret heyetleri görüşmelerini sürdürüyor ancak halen bir anlaşma haberi gelmedi. Bu da 2 Mart itibariyle Çin’in yeniden ek gümrük vergileri ile karşılaşabileceğine dair gerginliği artırıyor. Çin ekonomisindeki yavaşlamanın etkilerini Türk çelik sektörünün de yakından hissedeceğine dair yapılan açıklamalar dikkat çekti.

Sektörün görünümüne ilişkin basın toplantısı düzenleyen Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, 2018’de 21.4 milyon ton olan çelik ihracatının bu yıl 15-16 milyon ton seviyesine gerileyebileceğini söyledi.

Reuters’da yer alana haberde, artan korumacılık önlemlerinin sektörün ihracat seyrini etkileyecek en önemli unsur olduğuna dikkati çeken Aslan, Çin’in yavaşlayan iç pazarı nedeniyle çelik üretimini daha fazla oranda ihracata kaydırmasının da Türk çeliği için bir diğer risk olduğunu kaydetti.

Aslan, AB’nin kota uygulamasına ilişkin ise, “AB’nin Türkiye’ye inşaat çeliği ve filmaşinde Temmuz ayına kadar tanıdığı kotayı daha Mart ayında doldurmuş olacağız. AB’nin diğer ülkelere tanıdığı kota dolmazsa, Türk ihracatçıları Mayıs ayından sonra o kotayı kullanabilecek; ancak bu, kaybımızı telafi etmeye yetmeyecektir” diye konuştu ve Latin Amerika, Batı Afrika, Güneydoğu Asya gibi alternatif pazarların öneminin artacağını ekledi.

İç piyasada birinci çeyrekte sanayi ve inşaattaki daralmaya bağlı uzun çelik talebinde yüzde 40 civarı daralma beklediklerini kaydeden Aslan, uzun ürünler kadar olmasa da yassı çelik talebinde de önemli daralma olduğunu belirtti.

Öte yandan Aslan, bankaların kredi verme iştahının Ocak ayına göre biraz açılmış göründüğünü ifade etti.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler