Sosyal Medya

Güncel

Can İlker’den sabah yorumu

Küresel resesyon ihtimalini fiyatlamaya devam eden yatırımcılar, pozitif haber akışıyla tekrardan riskli varlıklara yöneldiler. Böylece altın ve tahvil faizlerinde soluklanma yaşanırken küresel hisse senetleri değer kazandı.

Can İlker’den sabah yorumu

Dün ABD ve Çin arasında olası bir görüşme olma ihtimalinin güçlenmesi ve Hong Kong eylemlerine karşı Çin’in bir adım geri atması üzerine Asya endeksleri günü pozitif tamamladılar.

 

Küresel resesyon ihtimalini fiyatlamaya devam eden yatırımcılar, pozitif haber akışıyla tekrardan riskli varlıklara yöneldiler. Böylece altın ve tahvil faizlerinde soluklanma yaşanırken küresel hisse senetleri değer kazandı.

 

BIST100’de bu küresel hareketten tetiklenerek günü %0.20’lik yükselişle 100278.37 TL’den kapattı. Haftalık kazancı %3,68 olurken aylık %1,59 aşağıdan işlem gördü.

 

Dolar bazında ise günlük %0,14 değer kaybına uğradı ve 17610.93$’dan günü tamamladı. Haftalık dolar bazında getiri %6,34’e gerilerken aylık değer kaybı %3,15 olarak gerçekleşti.

 

Bütün üstel hareketli ortalamalarının üzerinde hareket eden endeks 200 günlük üstel hareketli ortalamasının %3,46 üzerinde bulunuyor. 5 ve 20 günlük ile 50 ve 200 günlük üstel hareketli ortalamalarındaki farkın büyümesi gerçekleşen alımların daha da güçlenebilme ihtimali olduğunu gösteriyor.

 

Endeksin değer kazanmasıyla beraber 5 yıllık CDS primi 373.59$’a geriledi. 2 senelik TL faizi %15,26 ve 10 senelik TL faizi %14,95’ten işlem gördü. Bu sabah ise Dolar/TL 5.6907 ve Euro/TL 6.2824 seviyelerinden fiyatlanıyorlar

 

ABD piyasaları da küresel harekete katılarak günü pozitif tamamladılar. Tahvil getirileri yükselirken ABD dolar endeksi 98.41 seviyesine geriledi. Bu harekete paralel olarak petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareket yaşandı.

 

Açıklanan güçlü ABD ekonomik verileri de küresel risk iştahını arttırarak hisse senetlerindeki hareketi desteklemeye devam edebilir.

 

Olası bir ABD – Çin görüşmesi bugün de Asya endekslerinde yükselişi desteklemeye devam ediyor. Fakat, Hong Kong eylemcilerinin hafta sonu üzerine de protestolarına devam edecek olması piyasaları rahatsız edecek unsurlar arasında yer alıyor. Fitch ise protestoların devam etmesi üzerine Hong Kong’un notunu AA+’dan AA seviyesine indirdi ve görünümü de negatif olarak açıkladı.

 

VIX/korku endeksinin 16.27$’a gerilemesi, vadeli kontratının 17.27$’a kadar değer kaybetmesi ve ima edilen oynaklık endeksinin 16.43$’dan işlem görmesi küresel risk iştahını destekleyebilir. 1518.89$’a kadar gerileyen altın ve küresel tahvil faizlerinde güç kaybının devam etmesi de riskli varlıkların yukarı yönlü momentumunu tetiklemeye devam edebilir.

 

Asya endekslerinin yeşil alanda işlem görmesine ve Avrupa ile ABD vadelilerinin pozitif başlamasına paralel olarak BIST 100 güne “alıcılı” başlayabilir.

 

Can Ilker, Ekonomist, Makro Araştırmacı / Stratejist

 

Can  İlker ParaAnaliz konuk yazarıdır

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler