Brexit: Yeni bir müzakere hayal

Brexit konusunda zaman daraldıkça sinirler geriliyor, haftaya gerçekleşecek oylama öncesinde konuşulan senaryolar neler?
14:429 Ocak 2019
Brexit: Yeni bir müzakere hayal
Brexit konusunda zaman daraldıkça sinirler geriliyor, haftaya gerçekleşecek oylama öncesinde konuşulan senaryolar neler?

Brexit konusu Mart sonu yaklaştıkça daha da çetrefilli bir hal alıyor.

Her gün yapılan açıklamalarla kafalar daha da karışıyor.

Theresa May son olarak her ne kadar kendisi istemese de ikinci bir referandum konusunda bile kapıyı açık bırakmıştı. Ancak tekrar tekrar bunun sonuçlarının iyi olmayacağını belirtmişti.

Ancak tablo zaten oldukça karamsar. Özellikle de dün yapılan oylamanın ardından.

İngiliz parlamentosuna getirilen finansman yasa tasarısında anlaşmasız Brexit’i önlemeye yönelik olarak ana muhalefet partisinin teklif ettiği değişiklik 296’ya karşı 303 oyla kabul edildi.

Değişikliğe göre, İngiliz hükümeti anlaşmasız Brexit senaryosuna hazırlık için ayıracağı bütçeyi, parlamentonun onayı olmadan kullanamayacak.

Hayal görülmesin

Siyasi gözlemcilere göre, bu akşam yapılan oylamanın sonucu, Başbakan Theresa May’in gelecek hafta parlamentoda oylanacak Brexit anlaşmasının da geçme şansının düşük olduğunu teyit etti.

May hükümeti ise yetkilileri önümüzdeki hafta yapılacak oylamadan taslağın geçememesi halinde AB ile yeni bir Brexit anlaşması konusunda görüşüleceği gibi bir hayal görülmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Brexit anlaşmasının parlamentodan onay alması için yeterli desteğin olmadığını gören May, geçen ay yapılması gereken oylamayı son anda ertelemişti.

May’in AB ile kasım ayında vardığı Brexit anlaşması belirlenen yeni tarih olan 15 Ocak’ta oylanacak. Oylama öncesi parlamentoda konuyla ilgili yapılacak 5 oturumun ilk yarın gerçekleştirilecek.

Halen bazı yatırımcılar ve önde gelen bankalar May’in taslağının önümüzdeki hafta red alma olasılığı bulunduğunu ama eninde sonunda kabul edileceği umudunu taşımayı sürdürüyorlar.

İşletme sahipleri ve yatırımcılar Birlik’ten anlaşmasız bir biçimde çıkılmasından endişe duyuyorlar çünkü bu durumun ticari atar damarları keseceğini, finansal piyasaları korkutacağını ve arz zincirlerini yerinden oynatacağını düşünüyorlar.

May’in anlaşmasının bir versiyonu sonunda kabul edilebilir

Societe Generale grubu baş ekonomisti Michala Marcussen anlaşmasız Brexit halinde bir resesyon riski olduğunu söylerken, uzun vadede risklerin göz önüne alınması gerektiğini söyledi. Bloomberg ile yaptığı röportajında Marcussen anlaşmasız bir Brexit konusunda en önemli noktanın hem İngiltere’nin hem de AB’nin ne kadar bu duruma hazırlıklı olduğu konusu olacağını belirtti.

Eğer önümüzdeki hafta gerçekleşecek oylamada red kararı alınırsa, bunun hemen anlaşmasız bir Brexit anlamına gelmeyeceğini ancak yine de pek çok karmaşık senaryo ve görüşmenin yeniden masada olacağı anlamına gelebileceğini dile getirdi.

Kendilerinin baz senaryosunun Theresa May’in anlaşmasının bir versiyonun sonunda kabul edileceği olduğunu söyleyen Marcussen, zamanlama ve politik açılardan pek çok belirsizliğin bulunduğuna dikkat çekti.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi bu konuda ne düşünüyor?

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da sanayi şirketleri anlaşmasız bir Brexit’e %43’lük bir olasılık veriyorlar.

IFO tarafından düzenlenen ve 1300 Alman sanayi şirketini içeren anket sonuçlarına göre şirketlerin %40’ı anlaşmasız bir Brexit’in karlılıklarını etkilemeyeceğini tahmin ediyor.

 German industrial firms see a 43 percent chance of a hard Brexit happening on average, a survey of companies in Europe’s largest economy by the Ifo institute showed on Wednesday.

The poll of around 1,300 firms found that 40 percent of businesses did not expect their revenues to be affected by a hard Brexit. A hard Brexit is generally understood to be an abrupt exit by Britain from the European Union without measures in place to safeguard the British and European Union economies.

Yorumlar

Son güncelleme: 14:439 Ocak 2019
Paylaş Tweet