Sosyal Medya

Güncel

Brexit son dakika! Anlaşmasız Brexit oylandı

Dün akşam itibariyle Başbakan Theresa May’in anlaşması bir kez daha oylanmış ve yeniden ezici bir yenilgi ile karşılaşmıştı. Bu nedenle…

Brexit son dakika! Anlaşmasız Brexit oylandı

Dün akşam itibariyle Başbakan Theresa May’in anlaşması bir kez daha oylanmış ve yeniden ezici bir yenilgi ile karşılaşmıştı.

Bu nedenle bu akşam anlaşmasız Brexit önergesi bir kez daha oylandı.

İngiliz Parlamentosu oldukça birbirine yakın bir sonuç ile karşılaştı. Burun farkıyla anlaşmasız bir Brexit istenmediği ortaya çıktı.

Anlaşmasız bir Brexit’i onaylayanlar 308 üyeye karşılık 312 parlamento üyesi anlaşmasız bir Brexit’e karşı çıktı.

Her ne kadar anlaşmasız bir Brexit istenmediğine dair bir çoğunluk ortaya çıkmış olsa da bunun yasal bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Gecenin ikinci oylaması Brexit’in 22 Mayıs 2019’a ertelenmesi önergesine ilişkindi. Parlamento üyeleri bu önergeyi 374’e 164’e oyla reddedildi.

İstifa ve May’in partisi üzerindeki kontrolü

Ve bu gecenin son oylaması oldukça önem arz ediyordu. Çünkü son oylamada hükümetin önergesi oylandı.

Theresa May’in parti üyelerine anlaşmasız bir Brexit’e itiraz etmemeleri yönünde oy kullanmaları için baskı yaptığı yönünde dedikodular konuşuluyordu.

Ki bu baskılar nedeniyle parti içerisinden istifaların gelebileceği bekleniyordu ki ilk istifa Muhafazakar Parti bakanlarından Sara Newton’dan geldi.

Ancak bu baskıların da etkili olamadığı görüldü.

Parlamento üyeleri son önergede de ilk oylamada olduğu gibi anlaşmasız bir Brexit’in herhangi biz zamanda gerçekleşmesini istemedikleri yönünde oy kullandılar.

Hem de son oylamada ilk oylamaya göre daha baskın bir çoğunluk elde edildi. 321’e karşılık 278 oyla anlaşmasız bir Brexit istenmediğine karar verildi.

May’in partisi içerisinde başbakanın istediği biçimde değil tam tersi yönde üyelerin oy kullanması karşısında, May’in partisi üzerinde hiç bir kontrolü olmadığı eleştirilerini en yüksek seviyeye taşıdı.

May’in oylama sonrası açıklamaları

May oylamalar sonrasında yaptığı konuşmasında AB’nin masadaki anlaşmanın eldeki tek seçenek olduğunu vurguladığını bir kez daha hatırlattı.

Hükümetin bir uzatmaya gidebileceğini veya ikinci bir referanduma gidilebileceğini ancak bunun İngiliz halkı ile parlamento arasındaki güveni sarsacağını belirtti.

Kısa süreli ve limitli bir teknik uzatma talebi için önerge hazırlanacağını ancak böyle bir ertelemenin ancak bir Brexit anlaşması hala masadaysa yapılabileceğini dile getirdi.

Oylamalar ve açıklamalar sonrasında döviz piyasasına bakıldığında İngiliz Pound ‘unun değerinde belirgin bir artış görülüyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler