Sosyal Medya

Güncel

Boeing’in Piyasa Değeri 3 Günde 25 Milyar Dolar Küçüldü

Boeing'e son darbe kendi ülkesi ABD'den geldi. Pek çok ülke 737 Max uçaklarının uçuşunu geçici süreliğine durdururken ABD Sivil Havacılık FAA, böyle bir karar almamakta direnmişti. Ancak Dün Donald Trump'ın emriyle ABD de Boeing'lerin kaza yapan o modelinin uçuşlarını durdurdu. Bütün bu gelişmeler yüzünden Boeing'in piyasa değeri üç gün içinde adeta buharlaştı.

Boeing’in Piyasa Değeri 3 Günde 25 Milyar Dolar Küçüldü

Dört gün önce gerçekleşen kaza sonrası pek çok ülke Boeing 737 Max cinsi uçakların uçuşunu geçici olarak durdurmuştu. Bu uçak 5 ay önce de Endonezya’da bir kaza sonucu düşmüştü. 10 Mart’ta gerçekleşen ve 157 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazadan sadece beş ay önce Lion Air’ın 737 Max 8 tipi uçağı Endonezya açıklarında Cava Denizi’ne düşmüştü.

Beş ayda 2 kaza gelince ülke sivil havacılık yetkilileri uçak yasaklama kararlarında acele etti ve yasaklamalar hızla yayıldı. THY de ilk iki gün bir yasaklama kararı almayıp, Boeing şirketi ile irtibattayız türü açıklamalar yaparken, durdurma kararlarına İngiltere’nin katılmasından hemen sonra o da bu uçakların uçuşunu geçici olarak durdurmuştu.

İLGİLİ HABERTHY 12 Boeing'in Uçuşunu DurdurduTHY 12 Boeing’in Uçuşunu Durdurdu

ABD sivil havacılık ototritesi FAA ise bir süre direnmiş ve Boeing’in lehine yorumlanabilecek türde açıklamalar yapmıştı. Ancak ABD de, Kanada’nın yasaklama kararının hemen sonrası ABD Başkanı Donald Trump’ın emriyle dün bu uçakların uçuşunu durdurdu.

ABD’li hava yolu şirketi Boeing Co., böylece en çok satan modelinin güvenlik nedeniyle birçok ülkede uçuşa yasaklanmasıyla giderek derinleşen küresel bir krize adım attı.

Uçak üreticisinin hisse senetleri, Avrupa Birliği (AB) ve Hindistan’ın 737 Max uçuşlarını durdurmasıyla yaklaşık on yılın en sert iki günlük kaybını kaydetti. Etiyopya Hava Yolları uçağının Addis Ababa yakınlarında düşüşüne ilişkin inceleme devam ediyor.

Uçuşların durdurulmasına ilişkin küresel dalga,  Çin, Avustralya, Singapur’da Max tipi uçaklar uçuşa yasaklanırken Latin Amerika, Afrika ve Orta Doğu’da hava yolu şirketleri de bu tip uçakların uçuşunu durdurdu. Afrika da yaşanan trajedinin ardından yasakların Avrupa’ya sıçraması Boeing için sert bir darbe oldu.

Boeing hisseleri Çarşamba günü % 0,51 artışla 377,34 dolarda tamamladı. Üç günlük kaybı % 10,70 olan hava yolu şirketinin piyasa değeri 25 milyar dolardan fazla eridi.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler