Sosyal Medya

Güncel

Binali Yıldırım netleştirilemeyen seçim sonuçlarına dair konuştu

Binali Yıldırım bir türlü sonuca ulaştırılamayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine dair yeni açıklamalarıyla öne çıktı

Binali Yıldırım netleştirilemeyen seçim sonuçlarına dair konuştu

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım açıklanamayan seçim sonuçlarına dair basın toplantısı yaptı.

Yıldırım açıklamalarında öne çıkan noktalar şöyle yer aldı:

“Seçim gecesi önce CHP adayı rakam vererek kazandığını ilan etti. 29 bin 500 civarında oy farkıyla kazandığını ifade etti. Biz de aynı gece 11’i 25 geçe eldeki bilgilere göre biz kazandığımızı söyledik.

YSK Başkanı Sadi Bey 227 bin 889 oy ile Ekrem İmamoğlu’nun daha önde olduğunu ifade etti. Böylece sandık sonuçlarına ilk bilgilerle beraber seçim esnasında, seçim tamamlandıktan sonra ortaya çıkan anormallikler, şaibeler, yolsuzluklar gibi anormalliklerin de gündeme geldiğini hep beraber gördük.”

“Bu seçimleri ikiye ayırmak gerekir. Bir tanesi seçim günü yapılan işlemler, idari işlemler. İkincisi de seçim sonrası itirazların değerlendirildiği yargısal süreç. Yargısal süreç şu an itibariyle devam ediyor bildiğiniz gibi. Burada gerek AK Parti, gerek diğer partiler CHP ve MHP çeşitli yerlerde itirazlarda bulundu.

Ben kısa bu itirazların bir listesini söylemek istiyorum. 2014 yılı seçimlerinde, AK Parti 84 itiraz yapmış, 77’si reddedilmiş 7’si kabul edilmiş. CHP 45 itiraz yapmış, 4’ü kabul görmüş, 41’i reddedilmiş. Toplamda 191 itiraz olmuş, 19’u kabul görmüş.”

CHP rıza gösterse sonuç böyle olmayacaktı

“Başlangıçta 29 bin gibi olan rakamlar bugün 12 binlere gerilemiştir.

Ben şunu sormak istiyorum. Her iki partinin adaylarının da oyları birbirine yakınken neden bu oylar bizim aleyhimize yazılmıştır? Oylar sandıkta iç edilmiştir. Bizim oylarımız karşı adaya yazılmıştır. Bugüne kadar oyların sadece yüzde 10’u sayılabilmiştir. Bu oyların hepsi yazılabilseydi, CHP buna rıza gösterseydi sonuç böyle olmayacaktı.

Her iki halde de şunu söylemek isterim; seçimin bu şekle dönüşmüş olması tatsız bir şey.”

Tahammülsüzlük var

“YSK işin sahibidir, patronudur. İtirazları tamamıyla YSK yönetmektedir. Bizim itirazlarımızın bir kısmı YSK tarafından reddedilip kabul edilmiştir. Aynı şekilde CHP’nin itirazlarının bir kısmı kabul edilip reddedilmiştir.

Bir tahammülsüzlük var ortada. Seçimi kazandık verin mazbatayı. Ya kardeşim seçimi kazandığının kararını sen mi vereceksin? Bugüne kadar onlarca seçim yapıldı. Bunun kararını veren YSK’dır. bugün böyle verilmiş bir karar var mıdır? Belediye başkanıyım diye kart bastırırsan, Anıtkabir defterine bu unvanla imza atarsan, YSK’nın vereceği kararı etkilemekten başka ne iş yaparsın. Hukuk devletinde baskılarla hakimleri karar vericileri etkilemek mümkün değildir. Hakimler hukuka göre karar verir, kararlarıyla konuşur.

Dolayısıyla hepimize düşen sonucu sükunetle beklemektir. Dış ülkelere mesajlar göndermek, dış ülkelerden Türkiye’ye baskı yapılmasını sağlamak milletimizin canını sıkmaktadır. Türkiye’yi bu konuda dünyaya şikayet etmek, Türkiye demokrasisine yakışmayan bir durumdur. Seçim ile yapılan usulsüzlükler, yanlışlıklar, şaibeler oy hırsızlıklarıyla sınırlı değil. Daha birçok yanlışlar var. Mesela, Büyükçekmece’deki olay.”

Mansur Yavaş örneği

“Önümüzde iki örnek var. Biri Mansur Yavaş, diğeri Ekrem İmamoğlu. Mansur Yavaş, soyadı gibi yavaş hareket etmiş bütün süreçleri beklemiş. Kendisine belge verilmiş, Anıtkabir’e gitmiş altına da belediye başkanı diye haklı olarak yazmış. Görevine başlamış. Ben tebrik ediyorum. Sorumluluk taşımak bu. Keşke İmamoğlu da bunu yapsaydı. Tribün tribün dolaşacağına, meydan meydan gezeceğine sakin sakin oturup benim gibi bekleseydi.

Bu benim 15 günde ikinci toplantım. Bir süreç var ise, bizim görevimiz bunu hakkıyla layığıyla beklemek. Hukuk devletinde böyle bir şey olmaz. İstediğiniz kadar bağırın çağrın. Zaten hukuk devletinin gereği de budur. O kadar yanlışların, usulsüzlüklerin olduğunu gördük ki insan gerçekten hayrete düşüyor. Bu seçim, başlı başına mundar olmuş bir seçimdir. Mundar etin de kavurması olmaz.”

Binali Yıldırım yeniden aday olur mu?

Yıldırım bir gazetecinin “Seçimler iptal edilirse yeniden aday olacak mısınız?” sorusuna “Süreci YSK yönetiyor. Dolayısıyla YSK’nın vereceği karar ortada yokken bu şekilde bir öngörüde bulunmak anlam ifade etmez. Bekleyelim YSK’nın kararı neyse ona göre durumunu değerlendirecek.” dedi.

Yıldırım’ın ardından söz alan AKP İstanbul milletvekili Abdullah Güler ise itiraz sürecini anlattı ve Büyükçekmece’deki seçmen kütüklerinden usulsüzlüklerin olduğunu öne sürdü.

Büyükçekmece olayı

Güler’in ardından yeniden söz alan ve 6 binden fazla sandıkta usulsüzlük olduğunu savunan Yıldırım “Büyükçekmece’de yapılan sahtekarlık. Örneğin müttefikiz MHP İlçe başkanının evine 6 tane seçmen yazılmış haberi yok. Bunu yapan kim? CHP’li Büyükçekmece Belediyesinden nüfusa geçici görevlendirilen birisi. Sahtekarlığın son kullanma tarihi olmaz. Sahtekarlık başta yapılmışsa sonuna kadar devam eder.

Bu itiraz değil. Seçmenin iradesini çalmanın miadı olmaz. İstanbulluların takdirine sunuyorum” dedi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler