Sosyal Medya

Güncel

Avrupa’nın devlerinden İran’a uyarı

Avrupa'nın üç devi Fransa, İngiltere ve Almanya İran'a nükleer anlaşmanın gereklilikleri konusunda uyarıda bulundu

Avrupa’nın devlerinden İran’a uyarı

Fransa, İngiltere ve Almanya Tahran’ın nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini uygulamayı bırakması halinde ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacağı konusunda resmi bir diplomatik uyarı gönderdi.

Reuters haberine göre Avrupalı üç diplomat, ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin ardından anlaşmada kalan Avrupalı imzacıların, 22 Haziran’da İran’a diplomatik uyarıda bulunduğunu belirtirken, iki diplomat bu diplomatik girişimin İran’ı özellikle anlaşma konusundaki taahhütlerini uygulamayı bırakmasına karşı uyarmayı amaçladığını söyledi.

İran’ın taahhütlerini uygulamayı bırakması nedeniyle ne gibi sonuçlarla karşılaşacağı henüz belli değil.

İran geçen hafta yaptığı açıklamada nükleer anlaşmayı korumak için Avrupalı güçlere 8 Temmuz’dan daha fazla zaman vermeyeceğini söylemişti. Mayıs ayında ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin ardından anlaşmada kalan diğer ülkelerin 60 gün içerisinde ülke ekonomisini ABD yaptırımlarından koruyamadıkları takdirde, zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artırmaya başlayacağı konusunda uyarmıştı.

Trump’ın ise yeni açıkladığı yaptırımların hedefinde İran’ın ruhani lideriyle birlikte üst düzey askeri yetkilileri var. Yaptırımlar bu kişilerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulmasını öngörüyor.

Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada yaptırımların İran’ın artan provokatif eylemlerine verilen güçlü ve orantılı bir yanıt olduğunu bildirdi

İran’ın resmi olmayan tepkisinin ise İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Musavi tarafından yapılan açıklamalarla dile getirildiği İran’ın yarı resmi İranlı Öğrenciler Haber Ajansı haberinde yer alıyor.

Haberde, Musavi’nin İran’ın lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i kapsayan ABD yaptırımlarının Washington ile diplomatik yolun ilelebet kapandığı anlamına geldiği yolunda konuştuğu belirtiliyor.

Musavi,  ayrıca “Trump hükümeti küresel barışı ve güvenliği sağlamak için kurulan tüm uluslararası mekanizmaları yok etme sürecinde” ifadesini de kullandığı belirtiliyor.

İLGİLİ HABERİran: Dinî Lider Hameney'e Yönelik Yeni Yaptırımlar Diplomatik Yolu İlelebet Kapattıİran: Dinî Lider Hameney’e Yönelik Yeni Yaptırımlar Diplomatik Yolu İlelebet Kapattı

İLGİLİ HABERTrump’tan İran’a Yeni YaptırımlarTrump’tan İran’a Yeni Yaptırımlar

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler