Sosyal Medya

Güncel

Avrupa Yatırım Fonu’ndan KGF’ye hibe

Kredi Garanti Fonu (KGF) Avrupa Yatırım Fonu’nun KGF’ye hibe fon sağlayacağını, bu sayede KOBİ’lere yaklaşık 3 milyar TL kredi kullandırılmasının…

Avrupa Yatırım Fonu’ndan KGF’ye hibe

Kredi Garanti Fonu (KGF) Avrupa Yatırım Fonu’nun KGF’ye hibe fon sağlayacağını, bu sayede KOBİ’lere yaklaşık 3 milyar TL kredi kullandırılmasının öngörüldüğünü belirtti.

KGF’nin internet sitesinde dün yer alan açıklamada, “Avrupa Birliği tarafından KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak ve büyümelerini desteklemek amacıyla yürütülen COSME projesi, Türkiye’de KGF işbirliği ile hayata geçiyor. Bu kapsamda Avrupa Yatırım Fonu tarafından KGF’ye kontrgaranti anlaşması ile hibe fon sağlanacak olup kefalet işlemleri Kredi Garanti Fonu’nun öz kaynaklarından yapılacak. KGF de bu kredilerin yüzde 80’ine kefalet verecek” görüşüne yer verildi.

Reuters haberinde yer verilen KGF açıklamasına göre, proje kapsamında KOBİ’lere yaklaşık 3 milyar TL tutarında kredi kullandırılması bekleniyor.

Sağlanacak kefalet desteği ile her bir KOBİ, 12 ayı ödemesiz dönem olmak üzere toplam 60 ay vade ile 1 milyon TL’ye kadar kredi kullanabilecek.

İlgili kredilere Türkiye’de yerleşik 16 banka aracılık edecek.

KGF’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre 31 Mart itibarıyla toplam 324.5 milyar TL’lik kefalet hacmi ve 370.1 milyar TL’lik kredi hacmine ulaşıldı.

KGF kredileri 2016’daki darbe girişimi sonrası ekonomiyi canlandırmak içim yoğun şekilde devreye alınmıştı.

Son olarak KGF destekli 2017-2018 kefalet protokolleri 29 Mart itibarıyla sonlandırılacağı bankalara iletilirken, kaynaklar kalan bakiyenin yeni kefalet ürünleri ile değerlendirilebileceğini belirtmişti.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler